Kwestia ta z pewnością nurtuje wielu Polaków i bywa bardzo problematyczna dla osób, które muszą się borykać z podobnymi sprawami. W naszym kraju śmierć wciąż pozostaje tematem tabu, a co za tym idzie – często nie zdajemy sobie świadomości z wielu ważnych tematów związanych z nią.

Portal Money WP postanowił przybliżyć tę sprawę wszystkim zainteresowanym. Chodzi o przejęcie majątku po śmierci bliskich oraz odpowiedź na pytanie, gdzie podzieją się nasze pieniądze, gdy umrzemy. Znacie już odpowiedź?

Pieniądze. Źródło: Youtube Narodowy Bank Polski
Pieniądze. Źródło: Youtube Narodowy Bank Polski

Co z majątkiem po naszej śmierci?

Jak można się domyślić, kwestia ta jest prawnie uregulowana, jednak nie jest wcale łatwa. Pierwszym problemem może być przypadek, gdy dwoje małżonków ma osobne konta w bankach i nie znają wzajemnie swoich haseł. Po śmierci jednego z nich, jeśli drugi nie jest pełnomocnikiem do konta, pojawia się problem. Pełnomocnictwo również wygasa z chwilą śmierci, dlatego powinno być sformułowane tak, by obejmować także sytuację, w której właściciela konta zabraknie na świecie.

Jeszcze gorzej jest w przypadku chęci pozyskania pieniędzy z funduszu emerytalnego – już sam dostęp do konta bywa problematyczny, choć dla ułatwienia sprawy wprowadza się nowe rozwiązania, m.in. możliwość ustalenia pełnomocnika. Nie każdy z nas ma jednak pojęcie, jak to zrobić.

Osoby, które wciąż miałyby problem z pozyskaniem odpowiedzi na swoje pytania, mogą skorzystać z informacji zgromadzonych na stronie rf.gov.pl.

Pieniądze. Źródło: Youtube SpinkaFun
Pieniądze. Źródło: Youtube SpinkaFun

Jak podpowiadają internauci, można również zdecydować się na wydanie dyspozycji przejęcia konta przez inną osobę na wypadek swojej śmierci – wtedy unikniemy wielu problemów związanych z późniejszym odzyskaniem majątku.

Innym sposobem jest rzecz jasna spisanie oświadczenia o przekazaniu majątku u notariusza lub testamentu.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: JAKIM WYKSZTAŁCENIEM MOŻE POCHWALIĆ SIĘ KATARZYNA DOWBOR? WIĘKSZOŚĆ JEST W BŁĘDZIE. ZNANA PREZENTERKA NIE JEST Z ZAWODU DZIENNIKARKĄ, A KIMŚ INNYM

O tym się mówi w Polsce: KOLEJNA WIELKA TAJEMNICA LECHA WAŁĘSY I JEGO RODZINY WYSZŁA NA JAW. WYGADAŁ SIĘ PRZYJACIEL BLISKICH BYŁEGO PREZYDENTA! CHODZI O DZIECI WAŁĘSÓW

O tym się mówi na świecie: 13 GRUDNIA BIEŻĄCEGO ROKU PRZEBUDZIŁA SIĘ ETNA. CZY TO ZNAK, BY JEDNAK ZACZĄĆ SIĘ SZYKOWAĆ NA NADEJŚCIE TRZECH DNI CIEMNOŚCI

Z życia gwiazd: ANIA I ROBERT LEWANDOWSCY NIE ZDECYDOWALI SIĘ NA CHRZEST MAŁEJ LAURY. WYSZŁO NA JAW, DLACZEGO ODWLEKAJĄ SAKRAMENT. POWÓD TO NIE TYLKO PANDEMIA