Z danych dotyczących roku 2019, czyli tuż przed wybuchem pandemii koronawirusa, wynika, że coraz mniej wiernych chodzi do kościoła. Te liczby są zaskakujące.

W kościołach gromadzi się coraz mniej wiernych

Raport przeprowadzony w 2019 roku przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego wskazał, że w Polsce coraz mniej wiernych uczęszcza w niedzielnej Eucharystii. Średni wskaźnik dominicantes, czyli odsetek wiernych uczęszczających na niedzielną mszę świętą w odniesieniu do liczby wszystkich zobowiązanych, wynosi zaledwie 36,9 procenta.

Najniższy wskaźnik dominicantes odnotowano w diecezji szczecińsko-kamieńskiej – wyniósł 23,3 procenta. Najwyższy natomiast w diecezji tarnowskiej – aż 70,8 procenta.

Duchowni. Źródło: youtube.com
Duchowni. Źródło: youtube.com
Duchowni. Źródło: youtube.com

Konferencja Episkopatu Polski wskazała również wartość communicantes – czyli odsetek wiernych przyjmujących Komunię w trakcie niedzielnej Eucharystii. Średnia wartość tego wskaźnika wyniosła zaledwie 16,7 procenta.

Te dane są zaskakujące

Z raportu Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego wynika również, że w Polsce w 2019 roku działało ponad 10 300 parafii, w których ochrzczono niemal 373 tysiące osób. Do sakramentu I Komunii Świętej przystąpiło 400 tysięcy ludzi, a do bierzmowania 382 tysiące katolików.

W 2019 roku w Polsce liczba sióstr zakonnych wyniosła ponad 17 tysięcy, a zakonników ponad 11 tysięcy. Na lekcjach religii frekwencja była dość dobra – wyniosła 88 procent.

Duchowni. Źródło: youtube.com
Duchowni. Źródło: youtube.com
Duchowni. Źródło: youtube.com

W całej Polsce wiele osób powiedziało sobie również sakramentalne „tak”. W Kościele Katolickim w 2019 roku zawarto 125 tysięcy nowych małżeństw.

To również może Cię zainteresować: NIEPRAWDOPODOBNE CO MIŁOŚĆ POTRAFI ZROBIĆ Z CZŁOWIEKIEM. PEWNA ZACHOROWANA STARUSZKA ZROBIŁA WSZYSTKO, BY UJRZEĆ SWĄ UKOCHANĄ, NIENARODZONĄ PRAWNUCZKĘ

Portal „Życie” pisał również o: PIERWSZA DAMA STANÓW ZJEDNOCZONYCH WYPOWIEDZIAŁA SIĘ NA TEMAT KRÓLOWEJ ELŻBIETY. PADŁY GORZKIE SŁOWA Z UST ÓWCZESNEJ PREZYDENTOWEJ

Jak informował również portal „Życie”: INTERNAUCI SĄ ZACHWYCENI TYM MINIATUROWYM DOMKIEM W ŚRODKU LASU. WNĘTRZE REZYDENCJI JEST ZASKAKUJĄCO PRAKTYCZNE. UROCZO, ELGANCKO I STYLOWO