Jak wynika z informacji przekazanych przez portal "Money" wynika, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma możliwość przekształcania umowy z agencją pracy tymczasowej na umowy o pracę zawarte z pracodawcą. Dzieje się tak jednak tylko w przypadkach, kiedy przedłużono je z obejściem prawa. Oznacza to, że część z pracowników może liczyć na odzyskanie zaległych premii, nagród oraz odpraw.

Pracownicy tymczasowi

W świetle obowiązujących przepisów, agencje pracy tymczasowej mogą wypożyczać firmom pracowników, jedna na okres nie przekraczający 1,5 roku. Po upływie tego czasu umowa musi zostać przekształcona w klasyczną umowę z pracodawcą.

Pracownikom tymczasowi mają zagwarantowane prawem dokładnie takie same warunki, jak pozostali pracownicy firmy, pracujący na klasycznej umowie o pracę. Niestety w praktyce często pracują na warunkach gorszych.

Część pracodawców szukając oszczędności, tworzy dla pracowników tymczasowych gorsze stanowiska pracy. Nie otrzymują oni na nich premii, nagród, a w przypadku zwolnień są odprawiani z dnia na dzień z niczym - nie przysługują im bowiem odprawy.

Stało się to szczególnie dotkliwe w dobie epidemii koronawirusa, kiedy wielu pracowników tymczasowych zostało pozbawionych możliwości zatrudnienia.

YouTube

Skomplikowana sytuacja

Część funkcjonujących na rynku agencji pracy tymczasowej starało się iśc na rękę swoim klientom i zakładało siostrzane agencje, w których pracownicy krążyli przez lata, omijając regulacje obowiązujące w ustawie. Po zmianie przepisów w 2010 roku proceder ten był niestety legalny, przynajmniej do werdyktu wydanego w 2019 roku przez Sąd Najwyższy.

YouTube

Z wyroku wynika, że jeżeli pracodawca zatrudnia pracownika przez rożne agencje pracy tymczasowej powiązane osobowo lub kapitałowe przez okres przekraczający 18 miesięcy, wówczas za pracodawcę uznaje się firmę, dla której pracownik świadczy pracę. W praktyce oznacza to, że ZUS może dokonać przeksztłcenia takiej umowy. Może wówczas wystąpić z rozszczeniem o premie i nagrody.

Co sądzicie o całej sytuacji?

To też może cię zainteresować: Prezydent Andrzej Duda zamieścił poruszający wpis poświęcony Katarzynie Łaniewskiej. Internauci nie mogą pogodzić się z tym, co się stało

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Majątek Rafała Trzaskowskiego bez tajemnic. Dla wielu będzie to spore zaskoczenie

O tym się mówi: W tym tygodniu spadnie śnieg w wielu miejscach kraju. Jakiej pogody można się spodziewać w najbliższych dniach