Nie jest wykluczone, że w grudniu średnie temperatury będą o wiele wyższe niż zwykle. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zakłada, że tylko na Podlasiu średnia temperatura będzie podobna do tych, które dotychczas odczuwaliśmy w grudniu. Wiele osób już nie może doczekać się białych świąt. Czy w tym roku spełnią się ich marzenia?

Jaka pogoda czeka nas w grudniu?

Co ciekawe, według zapowiedzi Instytutu Meteorologii i Gospodarki wodnej, grudzień nie będzie także obfitował w opady. Średnia opadów powyżej normy spodziewana jest tyko na Pomorzu, Opolszczyźnie, Podkarpaciu, Śląsku oraz zachodniej Małopolsce i w górach. W pozostałej części kraju opady będą zbliżone do średnich lub niższe!

Co więcej, IMGW nie jest pewne co do tego, o jakich opadach mowa, bowiem w perspektywie długoterminowej trudno jest określić, co dokładnie nas spotka. Jednak nie jest wykluczone, że śniegu w grudniu raczej nie zobaczymy.

Czy przewidywania tym razem okażą się być trafne?

Jak zaznacza portal Onet, średnia temperatura prognozowana jest na podstawie wieloletnich temperatur. Obecnie IMGW odnosi się do normy, która była obecna w naszym kraju w latach 1981 – 2010.

Warto jednak pamiętać, że mimo postępu technologii, przewidywanie tak odległej pogody często może być bardzo nietrafne. IMGW zaznacza, że w przypadku pogody długoterminowej, są to tylko przewidywania, a nie pewne prognozy.

Czy jednak kolejny rok z rzędu nie możemy liczyć na prawdziwie zimową pogodę z opadami śniegu i mrozem? O tym przekonamy się już w najbliższym czasie.