Gdy umiera bliska osoba z powodu COVID-19 lub z tytułu chorób współistniejących z COVId-19 spada na nas nie tylko wielki smutek, ale również trzeba się zmierzyć z zupełnie odmiennymi zasadami pochówku takiego zmarłego. Utarło się, że w takim przypadku kremacja jest absolutną koniecznością i nie ma mowy o pochowaniu ciała.

Okazuje się, że cały zestaw reguł dotyczący pochówku osoby zmarłej na COVID-19, a także traktowania ciała znalazły się w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 3 kwietnia 2020 roku. Tym sposobem, zwłoki zmarłego z COVID-19 trzeba przemyć dokładnie środkiem wirusobójczym i umieścić w specjalnie do tego przeznaczonym, szczelnym worku, a jeśli mamy zamiar kremować ciało to w dwóch workach.

Powierzchnia ta musi zostać również zdezynfekowana. Tak przygotowane wpierw ciało trafia do specjalnej kapsuły transportowej (w przypadku kremacji) lub przygotowanej w odpowiedni sposób trumnie. Nie wolno ubierać zwłok, ani okazywać ciała.

Jak wygląda ostatnia droga osoby chorej na COVID-19? Ten problem spędza sen z powiek bliskim. Eksperci rozwiewają wątpliwości, istnieją konkretne przepisy

Czy zmarły ma prawo do pochówku w kościele? Przepisy tego nie zabraniają, lecz ciało musi być uprzednio przygotowane, a trumna zamknięta i zabezpieczona. Podobnie jest z urną.

Jeśli chodzi o wybór sposobu pochówku to nie ma przymusu poddania ciała kremacji, jak krąży popularny mit, obalony przez serwis Warszawa Nasze Miasto.

Ile w tej chwili może być obecnych osób podczas pogrzebu? Nie ma wprost ograniczeń dotyczących liczby żałobników, jest to jednak regulowane przez limity w kościołach – na każde 7 mkw przypada tylko jedna osoba w świątyni, a odległości minimalne między osobami to 1,5 metra. Obowiązuje oczywiście zasłanianie ust i nosa.

Na cmentarzu limity nie obowiązują, ale trzeba zachować dystans i mieć na sobie maseczkę ochronną.

fot. Youtube @From The Sky

Jak informował portal "Życie": ILE RAZY MĘŻATKĄ BYŁA MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN? WIĘKSZOŚĆ UWAŻA, ŻE GWIAZDA MA DRUGIEGO MĘŻA, RADOSŁAWA MAJDANA. PRAWDZIWA LICZBA MOŻE ZASKOCZYĆ

Przypomnij sobie: WYCISKAJĄCA ŁZY HISTORIA 76-LETNIEGO MĘŻCZYZNY, KTÓRY NAGLE STRACIŁ ŻONĘ. SENIOR MIESZKA W SKRAJNYCH WARUNKACH, NIE MA PRĄDU ANI WODY. PROŚBA O POMOC

Portal "Życie" pisał również: MARTA KACZYŃSKA WYJAWIŁA NIESAMOWITĄ RZECZ, TA SPRAWA MUSI JĄ BARDZO BOLEĆ. BRATANICA JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO POSTANOWIŁA ZABRAĆ GŁOS W PALĄCEJ KWESTII