Postać Margaret Thatcher od lat budzi skrajne emocje. Zwolennicy uwielbiają ją za jej silną rękę do władzy, przeciwnicy twierdzą, iż doprowadziła Wielką Brytanię do ruiny. Jednego nie można jej jednak ująć - niezwykłego talentu do prezentowania się.

Kim była słynna Żelazna Dama?

Słynna polityk przyszła na świat w hrabstwie Lincoln, w roku 1925. Przez cztery lata była studentką chemii na Uniwersytecie Oksfordzkim. To właśnie wtedy, kiedy udało jej się zostać przewodniczącą studenckiej partii konserwatywnej, jej kariera zaczęła nabierać tempa. W 1959 roku wywalczyła sobie miejsce w parlamencie, a następnie szybko awansowała. Od 1970 roku piastowała urząd ministra edukacji, a zaledwie 9 lat później wspięła się na sam szczyt i stała się pierwszą panią premier w Wielkiej Brytanii, a nawet całej Europie.

Przydomek "Żelaznej Damy" podsunął jej jeden z dziennikarzy radzieckiej gazety "Czerwona Gwiazda", po tym jak jeszcze przyszła premier skrytykowała ZSRR. Określenie to na tyle jej się spodobało, że nawet użyła go w jednej ze swoich kampanii wyborczych.

Nie tylko polityk, ale też ikona

Uwagę wśród osób oglądających wystąpienia Thatcher zawsze szczególnie przykuwał jej ubiór, idealnie dopasowany zarówno do jej osoby, jak i do okoliczności w których przemawiała. Jednocześnie, jej strój nigdy nie odwracał uwagi od tego, co miała do powiedzenia. Sama Żelazna Dama w głównej mierze zwracała uwagę na to, by jej kreacja była po prostu... wygodna. Także jej fryzura, pomimo zmian koloru, zawsze pozostawała taka sama.

fot. Getty Images
fot. Getty Images

Szczególną sympatią w ubiorze darzyła kolor niebieski we wszystkich jego odcieniach. Uwielbiała także koszulowe bluzki z kokardą oraz perłową biżuterię.

Na podstawie jej strojów można wyciągnąć wiele lekcji odnośnie stylu - korzysta z nich m.in. inna sławna polityk, Hillary Clinton.

Zobacz także: Monika Zamachowska próbuje radzić sobie z ograniczeniami koronawirusowymi. Internauci zaniepokojeni jej publikacjami

Może cię zainteresować: Orędzie marszałka Senatu wzburzyło wielu Polaków. Krystyna Pawłowicz ostro zareagowała na jego słowa w mediach społecznościowych

Pisaliśmy również o: Tajemnice skrywane przez Leona Niemczyka w końcu wychodzą na jaw. Jaka jest prawda o jego majątku