Główny Inspektorat Sanitarny, pełniący kluczową rolę w walce z epidemią koronawirusa, opublikował najnowsze informacje dotyczące kolejnych ograniczeń. Wśród nich znalazł się również istotny zapis dotyczący przedszkoli i żłobków. Na co muszą się przygotować rodzice najmłodszych dzieci?

Nowa aktualizacja opustoszy przedszkola

Wytyczne obowiązujące do tej pory wymagały, by do placówek edukacyjnych i opiekuńczych dla najmłodszych przychodziły tylko dzieci zdrowe, bez widocznych objawów wskazujących na możliwe zakażenie koronawirusem. Zabronione było również przyprowadzanie pociech wtedy, gdy którykolwiek z domowników przebywał w izolacji w warunkach domowych. Do pracy natomiast mogli przyjść ci opiekunowie, którzy nie wykazują żadnych objawów typowych dla infekcji górnych dróg oddechowych, a ich domownicy nie przebywają w izolacji. Ulegnie to znacznej zmianie.

Najnowsze zapisy dotyczą osób przebywających na kwarantannie. Główny Inspektorat Sanitarny zaznacza, iż od teraz zakazanym będzie przyprowadzanie dzieci do placówek również w przypadku, gdy któryś z domowników objęty został kwarantanną. Obowiązuje to we wszystkich żłobkach oraz formach wychowania przedszkolnego. Analogiczny zakaz obejmuje również pracowników.

Pozostałe przepisy mające zwiększyć bezpieczeństwo najmłodszych pozostały bez zmian. Wciąż zalecane jest, by do każdej grupy dzieci przyporządkowany był ten sam opiekun, oraz by przebywali oni w wyznaczonej na stałe sali. Ma to ograniczyć zagrożenie ewentualnego zakażenia. Dziecko może zostać przyprowadzone, oczywiście, wyłącznie przez osobę zdrową.

Najnowsze wytyczne mogą doprowadzić do tego, iż w przedszkolach będzie jeszcze mniej dzieci, a także opiekunów - rodzice mogą natomiast mieć problem w zapewnieniu opieki najmłodszym.

Zobacz także: Jest oficjalne potwierdzenie stacji telewizyjnej, świąteczny hit zostanie wyemitowany. Polacy nie wyobrażają sobie bez niego Bożego Narodzenia

Może cię zainteresować: Kiedy możliwy jest powrót dzieci i młodzieży do szkół? Wiceminister edukacji, Dariusz Piontkowski zabrał głos w tej sprawie

Pisaliśmy również o: Najnowsza klasyfikacja FDA nie pozostawia złudzeń. Seniorzy nie są jedynymi w grupie najwyższego ryzyka. Kto się w niej znajduje