Z informacji przekazywanych przez portal "Fakt" wynika, że przyszłoroczna waloryzacja ma być wyższa niż początkowo zakładał rząd i przekroczy prognozowane 40 zł na rękę. Niestety to koniec dobrych informacji dla seniorów, bo w kolejnych latach podwyżki świadczeń mogą być niższe, choć ceny nadal będą rosnąć.

Waloryzacja 2021

Eksperci z Instytutu Emertalnego wskazują, że inflacja rośnie w szybszym tempie niż prognozował to początkowo rząd. Dla emerytów jest to bardzo dobra wiadomość, bo oznacza wyższą niż prognozowano waloryzację. W swoich prognozach rząd zakładał wskaźnik waloryzacji na poziomie 3,83 proc., tymczasem może on wynieść nawet 4,4 proc. Oznaczałoby to, że emeryci z najniższym świadczeniem otrzymają o 42 zł netto więcej.

Niestety prognozy specjalistów na kolejne lata nie są już tak optymistyczne. Z danych przekazanych przez "Fakt" wynika, że w 2022 roku emeryci mogą spodziewać się podwyżki o 3,35 proc., a w 2023 roku o 3,45 proc. Oznacza to, że świadczenia wzrosną zaledwie o 35-38 zł netto miesięcznie.

Trzynasta emerytura

Wyższa waloryzacja, to także wyższa trzynasta emerytura. Przy waloryzacji na poziomie 4,44 proc., dodatkowa trzynasta emerytura wyniesie 1024 zł netto (1253 zł brutto). W 2022 roku trzynastka wyniesie 1058 zł netto, a rok później już 1095 zł.

Przypomnijmy, od trzynastego dodatkowego świadczenia potrącane są: zaliczka na podatek dochodowy oraz składka zdrowotna. Jak na razie rządzący nie zamierzają nic w tej kwestii zmieniać. Wypłata tzw. trzynastki jest zagwarantowana ustawowo i trafi do rencistów i emerytów z kwietniowym świadczeniem.

YouTube

Jak oceniacie kwotę waloryzacji?

To też może cię zainteresować: Jak spędzimy Boże Narodzenie? Minister zdrowia ujawnia scenariusz na święta. Czy będzie można spotkać się z rodziną

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach:

O tym się mówi: Prezydent Andrzej Duda robi to co roku w listopadzie. Nie powstrzymała go nawet epidemia. O co chodzi