Jak podaje portal "Biznes Info", nowelizacja ustawy dotyczącej gospodarowania odpadami opracowana przez resort klimatu i środowiska zakłada możliwość nałożenia grzywny lub aresztu dla osób, które w nieodpowiedni sposób będą segregowały śmieci.

Segregacja w czasie remontu

Znowelizowane przepisy będą nakładały na nas konieczność segregacji odpadów powstałych w czasie remontu. Do tej pory mieliśmy możliwość wrzucenia wszystkiego do jednego worka, niebawem może się to zmienić. Kiedy nowe regulacje wejdą w życie będziemy musieli wyrzucać osobno kafelki, szkło oraz tworzywa sztuczne.

Takie rozwiązanie jest wynikiem zobowiązań, jakie przyjął nasz kraj. Unijna dyrektywa nakłada na Polskę obowiązek osiągnięcia 55 proc. segregowanych odpadów do 2025 roku. Znowelizowane przepisy nie powinny stanowić dużego problemu przy małych remontach, problemy zaczną się w przypadku tych nieco większych renowacji. Może to między innymi wpłynąć na większe opłaty dla wynajmowanych firm remontowych.

YouTube

Regulacje oderwane od codziennego życia?

"To są tak zwane śmieci brudne, powstałe w wyniku tego, jak skuwa się glazurę lub podłogę, wymienia instalacje, a to tych frakcji jest sporo. Zastanawiam się, gdzie mieszkańcy mają je segregować: w domu czy też przed budynkiem na trawniku? Będzie też problem z egzekwowaniem obowiązku segregacji tych odpadów. Kto upilnuje lokatora, który burzy ściany w mieszkaniu i pozbywa się starej glazury? Moim zdaniem proponowany przepis jest oderwany od życia" - cytuje wypowiedź Dariusza Śmierzyńskiego, prezesa warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej "Ruda", gazeta "Rzeczpospolita".

Warto wspomnieć, że część ekspertów nie ocenia przedstawionej idei w sposób jednoznacznie negatywny, podkreślając jednak, że w projektowanym rozwiązaniu jest sporo luk, które spowodują, że śmieci powstałych w czasie remontu albo nikt nie będzie segregował, albo będzie się to odbywało w sposób nieodpowiedni.

YouTube

Co sądzicie o proponowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozwiązaniu?

To też może cię zainteresować: Rząd wprowadził zmiany w funkcjonowaniu godzin dla seniorów. Jak będą wyglądały teraz

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: UFO nad Polską? Niezwykła historia Antoniego Szredera i jego spotkania z tajemniczymi istotami

O tym się mówi: Maryla Rodowicz opowiedziała o swojej walce z koronawirusem. Zdradziła na kogo może liczyć w tych trudnych chwilach