Jak podaje portal "Lelum", medycy zwrócili się z bardzo ważnym apelem do wszystkich mieszkańców naszego kraju. Podkreślają również, że wielu z nas może pomóc w walce z pandemią, która zbiera coraz większe żniwo zarówno na świecie, jak i w naszym kraju. Tylko w czwartek 22 października wykryto ponad 12 tys. nowych zakażeń koronawirusem.

Apel o pomoc!

Centra Krwiodawstwa na terenie całego kraju apelują do ozdrowieńców, którzy przeszli zakażenie koronawirusem o oddawanie osocza, które pomoże walczyć z COVID-19 kolejnym chorym. W kampanii, która promuje oddawanie osocza udział wzięło wiele sławnych i popularnych osób. Sytuacja jest trudna, bo dawców jest wiąż za mało.

Pixabay

Do apelu medyków dołączają także politycy. Jednym z nich jest wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, która odniosła się do sprawy w rozmowie na antenie "Rmf FM". "W tym trudnym czasie musimy być solidarni. Osocze ozdrowieńców ratuje życie. Informacja o pozytywnym wyniku testu na Covid-19 była dla mnie szokiem. Jednak chorobę potraktowałam jak bitwę, którą przecież muszę wygrać, a oddanie osocza od początku choroby było dla mnie oczywiste" - mówiła Gosiewska.

Małgorzata Gosiewska sama chciała zostać dawcą, jednak okazało się, że nie może nim być. Nie przestała jednak namawiać innych, żeby zdecydowali się pomóc tym, którzy walkę z COVID-19 mają nadal przed sobą. To decyzja na wagę czyjegoś zdrowia, a nawet życia!

Jak zostać dawcą osocza?

Osoby, które uzyskały dodatni wynik testu na koronawirusa (test wykonany metodą zgodną z PCR) mogą zostać dawcami osocza po upływie 28 dni od zakończenia izolacji. To wystarczająco długi okres czasu, by organizm mógł się zregenerować po infekcji. To jednak nie wszystkie warunki, jakie należy spełnić.

Pixabay

Dawca powinien mieć nie mniej niż 18 i nie więcej niż 60 lat, nie może cierpień na choroby przewlekłe i nie mógł przechodzić transfuzji krwi. Muszą również spełniać warunki wytyczone dla Honorowych Dawców Krwi.

Zdecydowalibyście się zostać dawcami?

To też może cię zainteresować: Rząd szykuje zmiany w funkcjonowaniu godzin dla seniorów. Czego należy się spodziewać

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Złota polska jesień na pewno będzie jeszcze do końca października. Co meteorolodzy przewidują na listopad

O tym się mówi: Szef WHO przedstawił wymogi dotyczące walki z koronawirusem. Sytuacja w Polsce jest bardzo trudna, nie spełniamy wytycznych