Gdy kupujemy mięso w sklepie, nierzadko nie zastanawiamy się nad tym, przyjmując za pewnik, że czerwony płyn, który się z niego wydostaje, to po prostu krew. Nic bardziej mylnego.

Niektórzy do tego stopnia boją się, czym jest wspomniany płyn, że wyrzucają produkty, z których się sączy. Okazuje się jednak, że to wcale nie krew! Co to zatem jest?

Czerwony płyn, który wycieka z mięsa – co to?

Chyba każdy, kto spożywa mięso, świadom jest tego, że zjedzenie zepsutego kawałka może się źle skończyć. Dlatego tak ważne jest dbanie o to, by było ono zawsze świeże, w innym wypadku lepiej je wyrzucić.

Mięso. Źródło: Youtube
Mięso. Źródło: Youtube

Jednak ten czerwony płyn, który można zaobserwować, jest rzeczą normalną. Portal Pikio ujawnia, czym dokładnie jest.

Czerwony płyn, który nieraz wycieka z mięsa, wcale nie jest krwią. Tak naprawdę to po prostu mioglobina. Brzmi tajemniczo? Już wyjaśniamy.

Mioglobina jest białkiem, którego zadaniem jest dostarczanie tlenu do mięśni zwierząt. Jego kolor staje się czerwony wtedy, gdy kroi się mięso, ponieważ właśnie wtedy zachodzą reakcje z tlenem.

Gdy podgrzejemy mięso, a więc także ten aminokwas, staje się on ciemniejszy. Dlatego warto wiedzieć, że nawet słabo albo średnio usmażone mięso tak naprawdę wcale nie jest krwiste.

- Mioglobina dostarcza tlen do tkanek mięśniowych. Zwierzęta z bardziej aktywnymi tkankami mięśniowymi, a także starsze, mają mięso z większą ilością mioglobiny – mówi profesor z Texas A&M University, Jeffrey Savell, tłumacząc, czemu mięso ma różne kolory.

Mięso. Źródło: Youtube
Mięso. Źródło: Youtube

I tak – mięso cieląt jest jaśniejsze niż mięso dorosłych krów, z kolei za sprawą większej aktywności mięśni kawałki indyczych nóg będą ciemniejsze niż piersi.

- Mięso składa się w około 70 procentach z wody. Mamy więc wodę, mioglobinę i inne pigmenty, które wyciekają. Stąd pochodzi ten płyn. Zapewniam, że to nie krew – tłumaczy Savell.

Gdy dopiero co pokroimy wołowinę, będzie ona purpurowa, a po dłuższym kontakcie z tlenem, będzie wyglądała tak, że uznamy, iż jest świeża. Jednak po kilku dniach mioglobina utleni się, a mięso zrobi się brązowe – i choć będzie gorzej wyglądać, dalej nie jest popsute! Trzeba jednak szybko je spożyć, ma już około czterech dni.

Przypomnij sobie o… NAJNOWSZE INFORMACJE O OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW “CZAJKA”. ŚCIEKI PONOWNIE ZOSTANĄ ZRZUCONE DO WISŁY. O CO CHODZI? RAFAŁ TRZASKOWSKI WYJAŚNIA

Jak informował portal Życie: W JEDNYM Z POLSKICH KLASZTORÓW SYTUACJA Z POWODU KORONAWIRUSA JEST NIEZWYKLE POWAŻNA. NIESTETY, ZAKONNICY PRZEKAZALI BARDZO SMUTNĄ INFORMACJĘ

Portal Życie pisał również o… WARSZAWA: W CENTRUM ONKOLOGII WSTRZYMANO DZIAŁANIE JEDNEGO Z ODDZIAŁÓW W ZWIĄZKU Z WYKRYCIEM ZAKAŻENIA KORONWAIRUSEM. PACJENCI NIE SĄ PRZYJMOWANI