Nie ma dobrych informacji – nie dość, że sytuacja epidemiologiczna zaczyna być coraz trudniejsza, a wielu z nas popadło przez nią w problemy finansowe, to jeszcze nasz budżet domowy będzie bardziej obciążony. Czyhający za rogiem kryzys oraz rosnąca inflacja nie ułatwiają sprawy.

Droższe jedzenie. Za co zapłacimy więcej?

Portal BiznesInfo spieszy z doniesieniami, że już niebawem zapłacimy więcej za wiele produktów. Będą wśród nich również te, które kupujemy nie tylko od święta, ale i na co dzień.

Sklep/screen Pexels
Sklep/screen Pexels

Czego dokładnie się spodziewać i co zwiększy swą cenę? Mowa o produkcie, który zdaje się być jednym z artykułów pierwszej potrzeby dla Polaków. Wzrost jego ceny spowoduje także podrożenie mąki oraz makaronu.

Chodzi o pszenicę. Rok zaczął się dobrze, a jak podkreślił sam Prezes Zarządu Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego, Krzysztof Gwiazda, nic nie zwiastowały takich podwyżek – wszak pogoda była idealna do produkcji.

- Wydawałoby się, że przy tak dobrym zbiorze ceny powinny być niskie i stabilne. Jednakże tak się nie dzieje. Praktycznie cały czas od żniw ceny rosną i dziś cena pszenicy jest wyższa o przeszło 100 PLN, tj. ponad 20 proc. więcej niż w połowie sierpnia bieżącego roku – zauważył.

Pszenica konsumpcyjna w 2020 roku kosztuje o 13% więcej niż w 2019. Dlaczego?

- Na giełdzie paryskiej przebiliśmy magiczną cenę 200 euro za tonę (wzrost o ponad 20 euro od połowy sierpnia bieżącego roku), a do tego mamy względnie słabą złotówkę o kursie do euro w granicach 4,5 zł – mówił Krzysztof Gwiazda.

Sklep. Źródło: Youtube
Sklep. Źródło: Youtube

Znaczenie mają także mniejsze zbiory pszenicy w Europie, m.in. we Francji, Bułgarii, Niemczech czy Rumunii.

Będzie to dla nas oznaczać, że artykuły zbożowe także podrożeją. Mowa o makaronie, mące czy pieczywie.

Przypomnij sobie o… NAJNOWSZE INFORMACJE O OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW “CZAJKA”. ŚCIEKI PONOWNIE ZOSTANĄ ZRZUCONE DO WISŁY. O CO CHODZI? RAFAŁ TRZASKOWSKI WYJAŚNIA

Jak informował portal Życie: W JEDNYM Z POLSKICH KLASZTORÓW SYTUACJA Z POWODU KORONAWIRUSA JEST NIEZWYKLE POWAŻNA. NIESTETY, ZAKONNICY PRZEKAZALI BARDZO SMUTNĄ INFORMACJĘ

Portal Życie pisał również o… WARSZAWA: W CENTRUM ONKOLOGII WSTRZYMANO DZIAŁANIE JEDNEGO Z ODDZIAŁÓW W ZWIĄZKU Z WYKRYCIEM ZAKAŻENIA KORONWAIRUSEM. PACJENCI NIE SĄ PRZYJMOWANI