Jak podaje portal "Lelum", Ministerstwo Zdrowia poinformowało o specjalnych procedurach dotyczących pogrzebów osób, które zmarły w wyniku zakażenia koronawirusem. Dla wielu Polaków są one trudne do zaakceptowania, czego dowodzą liczne przykłady z naszego kraju opisywane w mediach.

Pogrzeby osób z koronawirusem

Każdego dnia resort zdrowia podaje informacje o śmierci kilkunastu, a ostatnio kilkudziesięciu osób w związku z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. W związku z tym niezbędne było opracowanie specjalnych procedur odnoszących się do pogrzebu ofira pandemii koronawirusa. Ich wykaz znajdziemy w rozporządzeniu Ministra Zdrowia.

Resort zdrowia zaleca wykonanie następujących czynności z ciałem ofiary COVID-19: przeprowadzić dezynfekcję ciała (odbywa się to zwykle za pomocą specjalnych mat odkażających, jakimi obkładane jest ciało). Zalecane jest odstąpienie od tradycyjnego mycia ciała, choć jeśli istnieje taka konieczność można to zrobić, zachowując przy tym szczególne środki ostrożności.

Należy do samego dnia pochówku unikać ubierania ciała. Nie należy także okazywać ciała. Zwłoki powinny zostać umieszczone w ochronnym, szczelnym worku raze z ubraniami i okryciem ze szpitala. Jeśli ciało ma zostać skremowane konieczne jest umieszczenie worka z ciałem w drugim worku, pamiętając o konieczności zdezynfekowania powierzchni każdego z nich.

Pixabay

Kremacja to nie przymus

Z rozporządzenia wynika, że ofiary epidemii koronawirusa nie muszą być kremowane, choć przy tradycyjnym pochówku niezbędne jest zachowanie szczególnych środków ostrożności, które mają zapwnić bezpieczeństwo osób zajmujących się ciałem zmarłego.

W przypadku ciał ofiar COVID-19 przekazywanych do kremacji wymogiem jest umieszczenie go w specjalnej kapsule, którą następnie będzie moża z łatwością zdezynfekować.

YouTube

Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

To też może cię zainteresować: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje wszystkich Polaków o niebezpieczeństwie. Sytuacja w całym kraju może być bardzo trudna

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Żona Karola Strasburgera zdobyła się na szczere wyznanie. Jak naprawdę wyglą jej życie z dużo starszym partnerem

O tym się mówi: Od nowego roku zapłacimy wyższy podatek. To już pewne. Polacy nie będą zadowoleni