W ostatnim czasie rząd przygotował dla nas sporo zmian, związanych nie tylko z pandemią koronawirusa, ale także rosnącą inflacją oraz zmieniającymi się realiami w kraju. Niestety, nie zawsze są to zmiany, które nas ucieszą.

Tym razem mowa o podatku, który już od stycznia będzie wyższy, co odbije się nie tylko na firmach, ale także przeciętnych Polakach. Jak donoszą specjaliści, przez tego typu działania część przedsiębiorstw może nawet zbankrutować.

Kolejny podatek będzie wyższy od stycznia

Jak informuje portal BiznesInfo, od nowego roku zapłacimy wyższy podatek od nieruchomości. Maksymalna stawka dla posiadaczy mieszkań oraz domów będzie wynosiła nie 0,81 zł, a 0,85 zł za 1 metr kwadratowy.

Pieniądze. Screen:YouTube
Pieniądze. Screen:YouTube
Pieniądze. Screen:YouTube

Właściciele firm, którzy korzystają z nieruchomości do udzielania świadczeń zdrowotnych, zapłacą zaś podatek w wysokości 4,06 zł za 1 metr kwadratowy powierzchni użytkowej – aktualnie jest to 4,87 zł.

Inna będzie również opłata za grunty, które wykorzystywane są do prowadzenia działalności. W tym przypadku kwota zwiększy się z dotychczasowego 0,95 zł do 0,99 zł za 1 metr kwadratowy.

Budynki, w których prowadzony jest biznes, będą opodatkowane na kwotę maksymalnie 24,84 zł za 1 metr kwadratowy, podczas gdy do tej pory była to kwota do 23,90 zł.

Eksperci zauważają, że podwyżka podatku może być gwoździem do trumny dla firm oraz wspólnot mieszkaniowych, którym nie udało się uporać z kryzysem finansowym spowodowanym przez koronawirusa.

Pieniądze/screen Pxhere
Pieniądze/screen Pxhere

O podwyżkach decyduje Ministerstwo Finansów, a ich wysokość spowodowana jest wskaźnikiem inflacji za pierwsze półrocze bieżącego roku. Pamiętajmy jednak, że o ostatecznej wysokości podatków decydują gminy oraz samorządy. Kwoty, które zostaną ustalone, nie mogą być wyższe niż podane maksymalne stawki; warto jednak mieć na uwadze, że zwykle są to po prostu najwyższe możliwe opłaty.

Przypomnij sobie o… ŻONA KAROLA STRASBURGERA ZDOBYŁA SIĘ NA SZCZERE WYZNANIE. JAK NAPRAWDĘ WYGLĄ JEJ ŻYCIE Z DUŻO STARSZYM PARTNEREM

Jak informował portal Życie: KRAKÓW: MIESZKAŃCY NIE PRZESTRZEGAJĄ ZASAD ŻÓŁTEJ STREFY? DO KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ WRACAJĄ KONTROLE POLICJI

Portal Życie pisał również o… RZĄDOWE CENTRUM BEZPIECZEŃSTWA INFORMUJE WSZYSTKICH POLAKÓW O NIEBEZPIECZEŃSTWIE. SYTUACJA W CAŁYM KRAJU MOŻE BYĆ BARDZO TRUDNA