Sezon na grzyby jest już w pełni. Amatorzy oraz zapaleni grzybiarze z chęcią wybierają się na spacery do lasu, ich celem jest znalezienie jak największej liczby okazów, które następnie trafią do sosów, zup, potraw, a także do suszenia – świetnie sprawdzą się wtedy np. w wigilijnym bigosie, zupie czy pierogach lub uszkach.

Jednak teraz, gdy w lasach pojawiają się tłumy, jest także większa szansa na kontrole. Jeśli zapomnimy o obowiązujących zasadach, może się okazać, że będziemy musieli zapłacić mandat – aż do 500 złotych.

Grzybobranie. Źródło: Youtube
Grzybobranie. Źródło: Youtube

Jak nie dostać mandatu na grzybach?

TVN24 przypomina, że w Polsce można zbierać grzyby, to całkowicie legalne i bezpłatne. Nie ma też limitów, które obowiązują m,in. w Niemczech czy Włoszech. Jednak mimo to trzeba mieć świadomość, że u nas również obowiązują pewne zasady, których trzeba przestrzegać.

Przede wszystkim nie można łamać zakazu wstępów, choćbyśmy dojrzeli na niedostępnym terenie najpiękniejszy grzyby. Nie można wchodzić tam, gdzie znajdują się powierzchnie doświadczalne, drzewostany nasienne, ostoje zwierząt, uprawy leśne do 4 m wysokości, obszary zagrożone erozją oraz źródliska rzek i potoków.

To jeszcze nie wszystko. Grzybobranie jest zakazane w parkach narodowych i rezerwatach oraz na terenach wojskowych (na które obowiązuje zakaz wstępu).

Jeśli dojdzie do szczególnych przesłanek, może obowiązywać również okresowy zakaz wstępu do lasu. Wtedy grzybobranie także będzie zabronione, o ile tak zdecyduje Skarb Państwa w swoich lasach.

Lasy prywatne również mogą być objęte zakazem wstępu.

Grzybobranie. Źródło: Youtube
Grzybobranie. Źródło: Youtube

Trzeba pamiętać także, by nie niszczyć grzybni ani grzybów, nie rozgarniać ściółki leśnej, nie zaśmiecać lasu. Mandatem karane jest także niszczenie nor, mrowisk, ptasich gniazd czy lęgowisk, a także zabicie albo zranienie dzikiej zwierzyny (poza polowaniem lub celem ochrony lasów), a nawet puszczenie psa w lesie bez smyczy.

Nie można zaparkować auta „na dziko”, nawet, jeśli jest to przy szlabanie czy na poboczu drogi. Należy stanąć na oznaczonym miejscu albo parkingu.

Przypomnij sobie o… KRAKÓW: OD LISTOPADA WCHODZĄ PODWYŻKI OPŁAT ZA ŚMIECI. URZĄD PRZYPOMINA O KONIECZNOŚCI ZŁOŻENIA DEKLARACJI

Jak informował portal Życie: SENIORZY BĘDĄ MOGLI LICZYĆ NA WYŻSZĄ NIŻ SPODZIEWANA WALORYZACJĘ EMERYTUR? POJAWIŁY SIĘ NOWE WYLICZENIA, SENSACYJNE DONIESIENIA MEDIÓW

Portal Życie pisał również o… DANIEL MARTYNIUK ZNÓW STAWIA SIĘ PONAD PRAWEM. PRZY OKAZJI NARAZIŁ INNYCH. OBURZAJĄCE ZACHOWANIE SYNA DISCO POLO