Jak podaje portal "Biznes Info", wielu polskich seniorów nie otrzyma czternastej emerytury, która była jedną ze sztandarowych obietnic Andrzeja Dudy. Za wszystko odpowiada przyjęty przez ustawodawcę system przeliczania dodatkowego, czternastego świadczenia.

Czternasta emerytura

W kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy, czternasta emerytura była jedną z kluczowych i sztandarowych obietnic. "Mam nadzieję, że będzie czternasta emerytura, daj Boże potem piętnasta emerytura, aż dojdziemy do tego, że podwyższymy państwu wszystkie świadczenia emerytalne w sposób bardzo znaczący, bo to jest ważne" - mówił na jednym ze spotkań wyborczych na początku 2020 roku.

Czternastka do seniorów trafi pod koniec 2021 roku. Wcześniej portfele emerytów i rencistów zasili trzynastka, którą otrzymali już w tym roku w kwocie 1200 zł brutto. Czternastka, podobnie jak trzynastka podlegać będzie waloryzacji. Niestety może to pomniejszyć świadczenie dużej grupy emerytów. Dlaczego?

YouTube

Czternasta emerytura nie dla wszystkich seniorów

Ekonomiści określają czternastą emeryturą świadczeniem socjalnym. Emeryci informacje o nim przyjęli z nieskrywaną radością, szczególnie ci, których świadczenia są na tyle niskie, że z trudem udaje im się wiązać koniec z końcem.

"Czternasta emerytura prawdopodobnie będzie miała wysokość 1300 zł" - powiedział cytowany przez portal "Biznes Info" Marcin Wojewódka, wiceprezes Instytutu Emerytalnego. Niestety nie wszyscy emeryci otrzymają najwyższą kwotę świadczenia.

Na pełną kwotę mogą liczyć wyłącznie ci seniorzy, którzy pobierają świadczenia emerytalne do 2900 zł. Po przekroczeniu tego progu wysokość czternastki będzie ustalana zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Oznacza to, że czternastka zostanie pomniejszona dokładnie o taką kwotę, o jaką świadczenie emerytalne przekracza próg 2900 zł. Oznacza to, że miliony emerytów nie dostanie czternastki.

YouTube

Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

To też może cię zainteresować: Coraz trudniesza sytuacja epidemiczna w kraju. Karetki z pacjentami w środku czekają godzinami przed szpitalami

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Szczepionka na koronawirusa będzie dostępna dla seniorów już wiosną? Jest oficjalny komentarz eksperta

O tym się mówi: Nieustannie wraca temat abonamentu RTV i za każdym razem budzi sporo kontrowersji. Okazuje się jednak, że nie wszyscy muszą wnosić opłatę