Lech Wałęsa, czyli były prezydent RP, to postać bardzo zasłużona dla kraju oraz jego historii, lecz jednocześnie budząca wiele emocji. Teraz pojawił się kolejny komentarz, który niekoniecznie spodobał się instytutowi Lecha Wałęsy, a jego przedstawiciele postanowili skomentować sprawę. O czym mowa?

Publiczne znieważenie Lecha Wałęsy?

Jak zauważa portal WP, Marcin Horała, czyli poseł i wiceminister infrastruktury, podczas jednego z wywiadów został zapytany, co sądzi o zmianach w edukacji oraz powołaniu na ministra edukacji Przemysława Czarnka. Jednak rozmowa wymknęła się spod kontroli – nagle wiceminister oświadczył, że jego zdaniem podstawa programowa powinna ulec zmianie.

- Widzę potrzebę zmian w nauce historii powszechnej (...). Dzieci w liceum są na tyle duże, że mogą dowiedzieć się nieco więcej o agenturalnej historii Lecha Wałęsy i jej istocie. W podręcznikach tego nie widziałem – wygłosił Marcin Horała.

Marcin Horała. Źródło: Youtube
Marcin Horała. Źródło: Youtube

To wzbudziło wielkie emocje. W końcu Instytut Lecha Wałęsy postanowił ustosunkować się do sprawy, publikując stosowne oświadczenie. Znalazła się w nim informacja, że w obecnych podręcznikach brak jest takiej informacji, ponieważ jest to „kłamstwo umyślnie rozpowszechniane przez takie osoby jak pan Sławomir Cenckiewicz”.

„Pragniemy przy tym zwrócić uwagę pana posła Horały na palące problemy polskiej edukacji, w tym wysokie, drugie miejsce naszego kraju w częstotliwości samobójstw nieletnich w Europie. Warto się zastanowić, czy przyczyną takiego stanu rzeczy może być powszechnie stosowany przez przedstawicieli partii rządzącej język nienawiści wobec mniejszości seksualnych. Dobrym tego przykładem są znane już opinii publicznej homofobiczne wypowiedzi nowego ministra edukacji” – podkreślono.

Lech Wałęsa. Źródło: Youtube
Lech Wałęsa. Źródło: Youtube

Zdanie Marcina Horały nie jest nowością – w podobnym tonie wypowiadał się poprzedni minister edukacji narodowej, Dariusz Piontkowski.

- Nikt nie zamierza wymazywać Lecha Wałęsy. To jest postać, która przeszła do historii Polski. Ale trzeba też mówić o tym, że był agentem SB. Trzeba mówić i o jednym, i o drugim – twierdził.

Przypomnij sobie o… WARSZAWA: KOMUNIKACJA MIEJSCA ROZSZERZA SWOJE OBSZARY. POWSTANIE AŻ SZEŚĆ NOWYCH PRZYSTANKÓW. MIESZKAŃCY STOLICY NIE MOGĄ SIĘ DOCZEKAĆ

Jak informował portal Życie: KIEROWCY MOGĄ BYĆ ZASKOCZENI, KIEDY POJADĄ ZATANKOWAĆ SAMOCHÓD. NA STACJACH BENZYNOWYCH ZOSTAŁY WPROWADZONE OGROMNE ZMIANY

Portal Życie pisał również o… POMORSKIE: REKORDOWA LICZBA ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM. AŻ JEDENAŚCIE POWIATÓW ZOSTANIE OBJĘTYCH OBOSTRZENIAMI, W TYM GDAŃSK