Pandemia koronawirusa nie zwalnia tempa – co kilka dni padają rekordy zarażeń w Polsce. Po dzisiejszym raporcie okazało się, że znów wzrosła liczba zarażonych w ciągu doby. Dane są porażające.

Właśnie dlatego Ministerstwo Zdrowia musiało w jakiś sposób zareagować. Polacy mogą nie być zadowoleni – coraz większe wskaźniki prezentowane przez MZ wymuszają zdecydowane działania.

Co planuje Ministerstwo Zdrowia w związku z rekordem zarażeń?

Portal Pikio zauważa, że obecne obostrzenia w Polsce obowiązują głównie lokalnie. Dotychczas przedstawiciele rządu uważali, że są one wystarczające, jednak czy aby na pewno?

Rządzący kilkukrotnie sądzili, że nie trzeba zamykać szkół w całej Polsce ani wprowadzać drastycznych środków, jednak teraz, gdy podano do wiadomości liczbę zarażonych i padł kolejny rekord, sprawa ma się nieco inaczej. Czy władze zmienią zdanie?

Adam Niedzielski/screen YouTube
Adam Niedzielski/screen YouTube

Gdy dziś, 2 października, Ministerstwo Zdrowia opublikowało raport, Polacy byli wstrząśnięci. W ciągu minionej doby pozytywny wynik testów na koronawirusa uzyskały 2292 osoby. Co więcej, zmarło 27 osób z COVID-19, z czego jedna nie miała chorób współistniejących.

Co na to MZ? Wypowiedział się rzecznik resortu, Wojciech Andrusiewicz.

- Nie ma obecnie dużych ognisk typu zakłady pracy. Mówimy o zakażaniu rozproszonym, po kilka kilkanaście osób. Na tym etapie epidemii do zakażeń może dochodzić szczególnie w aglomeracjach miejskich, w przestrzeni publicznej, na ulicach czy w komunikacji. Teraz, w przeciwieństwie do wiosny czy lata, nie ma dużych ognisk, są zakażenia rozproszone – uznał.

- Powinniśmy się przygotować, że liczba nowych przypadków w najbliższym czasie będzie utrzymywała się w przedziale 1,5 tys. do 2, czy może nawet 2,5 i więcej przypadków – zauważył ze spokojem i dodał, że trzeba dostosowywać się do obecnych zasad.

Minister zdrowia Adam Niedzielski / YouTube:  Janusz Jaskółka
Minister zdrowia Adam Niedzielski / YouTube: Janusz Jaskółka

Jednak władze mają plan na wprowadzenie nowych obostrzeń od 15 października, chyba, że nic się nie poprawi – wtedy możliwe, że zostaną one wprowadzone szybciej.

- Zapowiedzieliśmy dodatkowe obostrzenia od 15 października, ale jeśli w najbliższych dniach utrzymają się duże wzrosty, nie wykluczamy, że ograniczenia zostaną wprowadzone wcześniej – zapowiada Wojciech Andrusiewicz.

Przypomnij sobie o… WARSZAWA: KOMUNIKACJA MIEJSCA ROZSZERZA SWOJE OBSZARY. POWSTANIE AŻ SZEŚĆ NOWYCH PRZYSTANKÓW. MIESZKAŃCY STOLICY NIE MOGĄ SIĘ DOCZEKAĆ

Jak informował portal Życie: KIEROWCY MOGĄ BYĆ ZASKOCZENI, KIEDY POJADĄ ZATANKOWAĆ SAMOCHÓD. NA STACJACH BENZYNOWYCH ZOSTAŁY WPROWADZONE OGROMNE ZMIANY

Portal Życie pisał również o… POMORSKIE: REKORDOWA LICZBA ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM. AŻ JEDENAŚCIE POWIATÓW ZOSTANIE OBJĘTYCH OBOSTRZENIAMI, W TYM GDAŃSK