Jak podaje portal "Radio Zet", prawdopodobny wzrost emerytur w 2021 roku wyniesie niespełna 4 proc. Na jaki realnie wzrost świadczeń mogą liczyć seniorzy w przyszłym roku?

Waloryzacje emerytur

Co rok świadczenia emerytalne podlegają waloryzacji, która stanowi odpowiedź na wzrost cen towarów i usług. Wiceminister w resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej, Stanisław Szwed przyznał w rozmowie z "Super Expressem", że waloryzacja emerytur w przyszłym roku prognozowana jest na 3,84 proc.

Czy o tyle wzrosną świadczenia seniorów w 2021 roku przekonamy się w lutym. To właśnie wtedy Główny Urząd Statystyczny będzie dysponował rocznymi danymi statystycznymi odnoszącymi się do realneg wzrostu płac, a także inflacji - to właśnie one wpływają bezpośrednio na poziom waloryzacji.

Dokładny wzrost świadczeń emerytalnych przy prognozowanej waloryzacji 3,84 proc. został przedstawiony w tabeli poniżej.

fakt.pl

Trzynastki i czternastki

W przyszłym roku seniorzy mogą liczyć także na wypłatę dwóch dodatkowych świadczeń: trzynastej i czternastej emerytury. Trzynasta emerytura, która została wprowadzona do systemu emerytalnego na stałe będzie wypłacana emerytom i rencistom z kwietniowym świadczeniem emerytalnym.

Na jednorazową czternastkę seniorzy będą musieli poczekać do listopada 2021 roku. Na pełną kwotę mogą liczyć osoby, których świadczenie nie przekracza 2400 zł brutto. W pozostałych przypadkach świadczenie będzie wypłacane na zasadzie "złotówka za złotówkę". Oznacz to, że nie wszyscy emeryci dostaną czternastkę.

YouTube
0

Jak oceniacie takie rozwiązanie?

To też może cię zaintereować: Długoterminowa prognozy na zimę ucieszy wszystkich miłośników białych świąt. Zima w tym roku będzie zupełnie inna niż poprzednia. Jak zatem będzie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Skandaliczne zachowanie duchownych w końcu wyszło na jaw. Watykan przerywa milczenie

O tym się mówi: Raport zarażeń koronawirusem z 01.10.2020. Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowsze dane