Jak podaje portal "Super Express", Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii wydał pilny komunikat dotyczący ochronnych szczepień, które prowadzone są od 24 września. Ochronne szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie mają potrwać do 3 października. Specjalne przynęty zawierające szczepionki zrzucane są m.in. z pokładu samolotu. Służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.

Szczepienia lisów trwają

Szczepienia lisów przeprowadzane są tradycyjnie na początku jesieni. W bieżącym roku akcję przewidziano na okres między 24 września a 3 pździernika. To właśnie wówczas w małopolskich lasach pojawią się szczepionki ukryte w przynęcie.

Przynęta stworzona jest z mączki rybnej, tłuszczu bydlęcego, parafiny, a także tetracykliny. Ma ona barwę szarozieloną. W jej wnętrzu znajduje się kapsułka z wirsem. Po przegryzieniu przez lisa kapsułki, zyskuje on odporność przeciwko wściekliźnie.

YouTube

Apel Małopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii

Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje, żeby w okresie trwania szczepień nie należy wypuszczać zwierząt domowych (psów, kotów) bez opieki do lasu. W czasie spacerów należy je prowadzić zawsze na smyczy, dodatkowo w kagańcu.

Pomimo, że szczepionka nie jest niebezpieczna dla naszych pupili, jeśli dojdzie do przypadkowego jej spożycia, konieczne jest zgłoszenie się do najbliższego weterynarza. Także ludzie powinni zachować szczególną ostrożność.

Widząc przynętę pod żadnym pozorem nie należy jej podnosić, anie rozłamywać. Szczepionka w kapsułce ma postać płynu, co oznacza, że może dostać się do naszego organizmu przez skaleczenia i rany, a także poprzez spojówkę oczu, błony śluzowe nosa i ust. Kiedy dojdzie do kontaktu ze szczepionką niezbędne jest zgłoszenie się do lekarza lub stacji sanitarnej.

YouTube

Wychodzicie w czasie szczepień ochronnych dla lisów do lasu?

To też może cię zainteresować: Jeden z banków ostrzega klientów przed oszustami podszywającymi się pod pracowników. Można stracić wszystkie pieniądze

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Ważna wiadomość dla wszystkich Polaków. Kaloryfery zaczną działać inaczej, niż do tej pory

O tym się mówi: Zły stan zdrowia Łukasza Szumowskiego. Co dolega byłemu ministrowi zdrowia? Prawda jest zdumiewająca