Jak podaje portal "Biznes Info", NFZ przeprowadza kontrole w przychodniach. Wszystko w związku ze skargami, jakie do Rzecznika Praw Pacjenta i NFZ zgłaszają pacjecnci. Przeychodniw muszą liczyć się z karami finansowymi.

NFZ przeprowadza kontrole w przychodniach

Portal "Dziennik Gazeta Prawna" poprosił NFZ o dane odnoszące się do ilości porad udzielanych w przychodniach. Jak się ukazuje ich liczba spadła o 12 milionów względem takiego samego okresu w 2019 roku.

W ostatnich dwóch latach lekarze przeprowadzili około 55 mln wizyt. W tym roku było ich jedynie 43 milony, przy czym nie ma informacji na temat tego, jaką część w tej liczbie stanowiły teleporady. NFZ zobowiązał lekarzy do informowania o formie odbycia porady dopiero od września.

YouTube

Pacjenci nie są zadowoleni

Jeszcze bardziej niepojokojącą wiadomością jest stopień zadowolenia pacjentów, a właściwie jego brak. Mniejsza liczba wizyt łączy się bowiem z mniejszym zadowoleniem pacjentów z ich jakości.

Rzecznik NFZ poinformował, że liczba skarg na lekarzy POZ dorównała liczbie skarg na lekarzy spcjalistów. W okresie od stycznia do sierpnia odebrano 20 tys. skarg na lekarzy - więcej niż w ubiegłym roku. Więcej skarg dotyczy lekarzy rodzinnych. Tylko w sierpniu wpłynęło ich 2004. Z danych przekazanych przez NFZ wynika, że z usług specjalistów w tym samym czasie było 1922 pacjentów.

W pierwszych tygodniach pandemii pacjenci skarżyli się przede wszystkim na olbrzymie trudności w dodzwonieniu się do ośrodków zdrowia. Jednak już w maju najczęściej zgłaszanym problemem był brak bezpośrednego kontaktu z lekarzem i nieskuteczność teleporad.

Pixabay

Wy też macie problemy z umówieniem wizyty u lekarza?

To też może cię zainteresować: Najnowsze informacje w sprawie koronawirusa. Najwięcej szkół z potwierdzonymi przypadkami znajduje się w Warszawie. Nie wygląda to dobrze

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Rząd ogłosił poważne zmiany w przepisach. Będą dotyczyły wszystkich Polaków. Chodzi o dowody osobiste

O tym się mówi: Emeryci będą musieli zwrócić ponad 2 tysiące państwu. To niewiarygodne