Jak podaje portal "Pikio", Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na zaostrzenie jednego z wprowadzonych zakazów. Nastąpiło to z dnia na dzień. Wiadomo już, dlaczego ministerstwo zdecydowało się na nagłe podjęcie takiej decyzji. Zmiany dotkną wszystkich.

Zaostrzenie jednego z zakazaów

Decyzją Ministerstwa Zdrowia szczepionka na grypę trafiła do grupy leków, które nie mogą być wywożone poza obszar naszego kraju. Jednocześnie podkreślono, że brak jest podstaw do tego, żeby twierdzić iż deficyt szczepionek na grypę stanie się celem mafii lekowych.

"Jak zapewnia nas ministerstwo, nie ma dziś sygnałów, by deficyt szczepionek stał się celem mafii lekowych, które skupują leki z aptek i wywożą za granicę, gdzie sprzedają je za znacznie wyższą cenę" - informuje "Rzeczpospolita".

Pixabay

Lista leków objętych zakazem wywozu

Na listę leków objętych zakazem wywozu z kraju, trafiają leki, produkty lecznicze, środki spożywcze o specjalnym przeznaczeniu medycznym, a także te wyroby medyczne, w przypadku których występuje uzasadnione ryzyko braku dostępności w naszym kraju.

Decyzję o umieszczeniu danego produktu na wspomnianej liście podejmuje minister zdrowia, na podstawie danych dostarczonych przez Główną Inspekcję Sanitarną.

Więcej chętnych na szczepionkę

Jak się okazuje w związku z trwającą epidemią koronawirusa zainteresowanie szczepionkami na grypę znacząco wzrosło. Ministerstwo Zdrowia zachęca i rekomenduje szczepienie, zwłaszcza osobom znajdującym się w grupie największego ryzyka. Ministerstwo stara się również o zwiększenie ilości szczepionek dostępnych w naszym kraju.

"Na rynek trafiło dopiero pierwsze 400 tys. szczepionek przeciwko grypie. Reszta, partiami, ma być dostarczana aż do grudnia. Pierwsza część rozeszła się na pniu, a klienci pytali o szczepionki już w sierpniu" - informuje "Rzeczpospolita".

Pixabay

Popieracie tę decyzję?

To też może cię zainteresować: Czy emeryci mogą liczyć na ponowne przeliczenie i podwyżkę świadczeń? Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy. O co chodzi

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Jedna z "królowych życia" usłyszała prawomocny wyrok sądu. Za co została skazana

O tym się mówi: Nieustannie obserwujemy wzrost cen w naszym kraju. Czy wszystkiemu winny jest koronawirus