Seniorzy co rusz są świadkami kolejnych zmian dotyczących świadczeń emerytalnych. Najczęściej są to zmiany na lepsze, np. waloryzacja emerytur, tzw. trzynastki oraz czternastki.

Teraz zapowiada się także, że reforma emerytalna z 2013 roku może nabrać innego wymiaru. Jak przypomina BiznesInfo, podstawę obliczania wysokości emerytury powszechnej w przypadku tych, którzy pobierali emerytury wcześniejsze, było zmniejszane o kwotę już pobranych świadczeń.

Jednak w 2019 roku decyzja ta została podważona w odniesieniu do rocznika 1953, który był poszkodowany przez wspomnianą reformę. Została przeprowadzona nowelizacja, dzięki której obowiązuje wcześniejszy wymiar podstawy obliczania emerytury dla osób urodzonych w tym roku.

Co z emeryturami? Źródło: nto.pl
Co z emeryturami? Źródło: nto.pl
Co z emeryturami? Źródło: nto.pl

Nowe propozycje dla emerytów, którzy są stratni przez zmiany prawne

Zapowiada się na to, że inne roczniki także mogą doczekać się podobnych zmian, a przynajmniej takie wyjście z sytuacji proponuje Senat, choć rząd – póki co – nie popiera tego pomysłu.

Przez fakt, że emerytury wyliczano w inny, nowy sposób, mogły one zostać pomniejszone. Jednak Trybunał Konstytucyjny podważył tę zasadę dla rocznika 1953, uznając ją za niekonstytucyjną.

W 2020 roku podpisano nowelizację, dzięki której urodzeni w roczniku 1953 będą mogli liczyć na kolejne przeliczenie emerytur, tym razem na korzystniejszych zasadach, a także wypłacenie różnicy między wynikiem obecnych przeliczeń a świadczeniami, które otrzymywali do tej pory.

Oznacza to, że aż 74 tys. osób będzie otrzymywało o 200 zł więcej emerytury, a 11 tys. osób – więcej o aż 1400 zł!

Emerytka/screen Pixnio
Emerytka/screen Pixnio

Senat 11 września skierował do Sejmu projekt obejmujący nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Proponuje, by ponownie obliczona została emerytura także innych osób, nie tylko wspomnianych rolników. Zdaniem senatora KO Marka Borowskiego stratni przez nowe przepisy są również mężczyźni, którzy skorzystali z wcześniejszych emerytur branżowych – górnicy oraz nauczyciele.

Przypomnij sobie o… DONALD TUSK MA PROBLEMY ZE ZDROWIEM? INTERNAUCI NIE KRYJĄ SWOJEGO ZANIEPOKOJENIA

Jak informował portal Życie: ZASKAKUJĄCE WYDARZENIE W JEDNYM Z WARSZAWSKICH DOMÓW OPIEKI SPOŁECZNEJ. DOSZŁO DO BÓJKI MIĘDZY SENIORAMI. MUSIAŁA INTERWENIOWAĆ PROKURATURA

Portal Życie pisał również o… TOMASZ KOMENDA MYŚLAŁ, ŻE JEGO KŁOPOTY DOBIEGŁY KOŃCA. NIESTETY ZNOWU SPOTYKAJĄ GO OSKARŻENIA. O CO CHODZI