Seniorzy co rusz są świadkami kolejnych zmian dotyczących świadczeń emerytalnych. Najczęściej są to zmiany na lepsze, np. waloryzacja emerytur, tzw. trzynastki oraz czternastki.

Czasami jednak można usłyszeć także gorsze wieści, jak choćby fakt, że waloryzacja 2021 będzie jedynie procentowa, a nie, jak obiecywano, kwotowo-procentowa. To oznacza, że najwięcej zyskają ci, którzy już teraz otrzymują na konto najwyższe kwoty.

To jednak jeszcze nie wszystko. Władze będą musiały zastosować także inne działania, by ratować budżet państwa. Co na to społeczeństwo?

Zmiany w wysokości emerytur. Źródło: pikio.pl
Zmiany w wysokości emerytur. Źródło: pikio.pl
Zmiany w wysokości emerytur. Źródło: pikio.pl

Czy zmiany spodobają się emerytom?

Ze względu na obecną sytuację władze będą musiały zareagować w zdecydowany sposób. Pojawiło się kilka scenariuszy – prawdopodobnie ziści się jeden z nich.

Jak informuje Super Express, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest podwyższenie wieku emerytalnego, gdyż inaczej seniorzy żyjący w naszym starzejącym się społeczeństwie będą otrzymywali świadczenia zbyt niskie, by móc za nie przeżyć. Póki co władze nie komentują sprawy, choć wymaga ona działania już teraz.

Co na ten temat sądzą Polacy? Wolą pracować krócej i mieć niższe emerytury czy wybierają podwyższenie wieku emerytalnego, ale i wyższe świadczenia?

Jak przewiduje raport Instytutu Emerytalnego „Przyszłość Emerytalna”, już w 2060 roku osoby, które przejdą na emeryturę w wieku 60 lat, będą dostawać świadczenia w wysokości ponad 3 tys. złotych, a płaca minimalna wynosić będzie prawie 6 tys. złotych.

Co z emeryturami? Źródło: biznesinfo.pl
Co z emeryturami? Źródło: biznesinfo.pl
Co z emeryturami? Źródło: biznesinfo.pl

By emerytury były wyższe, należy zastosować jeden z trzech scenariuszy, o których wspominaliśmy w tym artykule.

Polacy mają na ten temat podzielone zdania. Połowa osób, które wzięły udział w sondzie, preferuje pozostawienie wieku emerytalnego bez zmian i niższe świadczenia, 41% woli pracować dłużej, do 70 roku życia, i otrzymywać wyższe emerytury, a 9% nie ma zdania. W sondzie uczestniczyło ponad 16 tys. osób.

Przypomnij sobie o… DONALD TUSK MA PROBLEMY ZE ZDROWIEM? INTERNAUCI NIE KRYJĄ SWOJEGO ZANIEPOKOJENIA

Jak informował portal Życie: ZASKAKUJĄCE WYDARZENIE W JEDNYM Z WARSZAWSKICH DOMÓW OPIEKI SPOŁECZNEJ. DOSZŁO DO BÓJKI MIĘDZY SENIORAMI. MUSIAŁA INTERWENIOWAĆ PROKURATURA

Portal Życie pisał również o… TOMASZ KOMENDA MYŚLAŁ, ŻE JEGO KŁOPOTY DOBIEGŁY KOŃCA. NIESTETY ZNOWU SPOTYKAJĄ GO OSKARŻENIA. O CO CHODZI