Ślub i wesele są niewątpliwie jednymi z najważniejszych dni w życiu pary. Ogrom przygotowań, niebywałe czasem wręcz wydatki, stres i obawy, to tylko część tego, co spotyka pary młode. Lepiej się im robi na sercu, gdy zaczynają zaglądać do kopert od gości.

Oczywistym jest, że większość osób decyduje się na wręczenie parze młodej właśnie pieniędzy – wszystko dlatego, że te z pewnością przydadzą się zakochanym na nowej drodze życia. Przed kilkunastoma laty z reguły było to po około 300 zł od pary. Jak jest obecnie?

Jaką kwotę włożyć do koperty dla młodej pary?

Warto podkreślić, że wesele nie powinno być licytacją, kto da więcej. Nie przekraczajmy naszych możliwości finansowych i nie odmawiajmy przybycia na uroczystość, bo nie stać nas na taki wydatek – młodzi z pewnością bardziej ucieszą się z naszej obecności niż pieniędzy.

Ślub
Ślub
Ślub

Portal Interia zwraca uwagę na fakt, że większość par młodych doceni prezent ślubny w postaci gotówki – spożytkują ją na to, czego jeszcze potrzebują. Wiadomo, że jeśli nie stać nas na włożenie do koperty wielkich kwot, lepiej zostawić w nich skromniejszy upominek, ale zjawić się na weselu zamiast odmówić.

Jednak jeśli możemy pozwolić sobie na włożenie wyższej kwoty do koperty – ile w niej zostawić?

Podkreślmy jeszcze raz – tyle, na ile nas stać. Jeśli możemy sobie na to pozwolić, to najlepiej co najmniej tyle, ile kosztuje tzw. talerzyk. Stawki są różne – od 150 do 300 zł, zwykle około 250 zł na osobę. Oczywiście, w przypadku pary kwotę mnoży się razy dwa.

W przypadku noclegu wypada, by kwota była o 50 zł za osobę wyższa – czyli ok. 300 zł za osobę.

W przypadku krewnych rzecz ma się inaczej. Rodzice powinni włożyć do koperty więcej – rzecz jasna, jeśli nie organizują wesela.

Rodzice chrzestni – według ogólnych zasad powinni podarować co najmniej 1000 złotych, często do tego dołączony jest upominek, a kwoty w kopertach od nich niejednokrotnie są dużo wyższe.

W przypadku dziadków i rodzeństwa zazwyczaj jest to około 500 zł, a niekiedy nawet do 1000 zł. Dalsi krewni powinni dać około 300-400 zł, zaś znajomi oraz przyjaciele 250-300 zł za osobę.

Wesele. Źródło: deon.pl
Wesele. Źródło: deon.pl

Warto pamiętać, że nie wypada wręczyć pustej koperty, lepiej darować sobie także np. wypełnienie jej wycinkami z gazet (co, niestety, czasem się zdarza).

Jeśli nie możemy pozwolić sobie na upominek, lepiej dać kreatywny, własnoręcznie zrobiony prezent lub chociaż kartkę.

W przypadku podarunków rzeczowych pamiętajmy, by przysłużyły się obojgu nowożeńców, a więc np. sprzęt AGD, voucher do miejsca, z którego skorzystają oboje, bilety na koncert, wakacje czy cokolwiek innego. Jednak jeśli nie jesteśmy pewni, czy to dobry pomysł, lepiej wybrać wręczenie gotówki – nawet, jeśli nie możemy oddać za „talerzyk”.

Przypomnij sobie o… DONALD TUSK MA PROBLEMY ZE ZDROWIEM? INTERNAUCI NIE KRYJĄ SWOJEGO ZANIEPOKOJENIA

Jak informował portal Życie: ZASKAKUJĄCE WYDARZENIE W JEDNYM Z WARSZAWSKICH DOMÓW OPIEKI SPOŁECZNEJ. DOSZŁO DO BÓJKI MIĘDZY SENIORAMI. MUSIAŁA INTERWENIOWAĆ PROKURATURA

Portal Życie pisał również o… TOMASZ KOMENDA MYŚLAŁ, ŻE JEGO KŁOPOTY DOBIEGŁY KOŃCA. NIESTETY ZNOWU SPOTYKAJĄ GO OSKARŻENIA. O CO CHODZI