Od 2020 roku zakaz handlu wszedł w życie w swojej pełnej formie. W tym roku jedynie 7 niedziel miało być handlowych. Miało – a czy rzeczywiście tak będzie?

Czy 20 września to niedziela handlowa? Czy czeka nas cofnięcie zakazu handlu w niedziele?

Jak przypomina portal Strefa Biznesu, poprzednia niedziela handlowa przypadała na 30 sierpnia. Teoretycznie kolejnym takim dniem powinien być dopiero 13 grudnia, a jeszcze następnym i jednocześnie ostatnim w 2020 roku – 20 grudnia. Bardzo możliwe jednak, że do przepisów wkradną się zmiany. O czym mowa?

W każdą niedzielę niehandlową zamknięte pozostają duże sklepy, supermarkety, galerie (poza strefą kinową oraz gastronomiczną). To znacznie komplikuje plan tygodnia wielu z nas, którzy muszą wygospodarować czas na zakupy po pracy, w tygodniu, lub w sobotę.

Zakupy. Screen: Superportal24
Zakupy. Screen: Superportal24
Zakupy. Screen: Superportal24

Rzecz jasna, w niedziele niehandlowe wciąż pozostają prywatne, małe sklepiki, piekarnie czy stacje benzynowe, jednak są to miejsca znacznie droższe niż przeciętne markety czy dyskonty.

Wiadomo już, że 20 września nie będzie dniem handlowym. Jest jednak nadzieja na to, że w życie wejdzie ustawa, która zawiesi zakaz handlu w niedzielę.

Niestety, obecnie w soboty czy popołudniami w tygodniu sklepy są zatłoczone, a pomijając czas, który traci się na stanie w kolejkach, przy pandemii koronawirusa wskazane było rozluźnienie tego ścisku w placówkach.

Co więcej, takie rozwiązanie proponują związki zawodowe handlowców, a pracodawcy są w stanie przystać na ich warunki. Wystarczy tylko, by do tego samego wniosku doszli politycy.

Pracodawcy, którzy są stroną Rady Dialogu Społecznego, wzięli sprawy w swoje ręce i stworzyli projekt ustawy, która miałaby znieść zakaz handlu w niedziele do końca pandemii koronawirusa oraz przez pół roku po zniesieniu stanu epidemii.

Teraz podczas forum RDS odbędzie się poważna dyskusja z rządem oraz związkiem zawodowym handlowców.

Zakupy. Źródło: rynekzdrowia.pl
Zakupy. Źródło: rynekzdrowia.pl
Zakupy. Źródło: rynekzdrowia.pl

Choć nie ma woli ze strony polityków, to być może spadek PKB oraz deficyt, który wynosi więcej niż 50% PKB, przekonają rząd do zaakceptowania projektu.

Wiadomo już, że ze względu na rekonstrukcję Rady Ministrów nie ma mowy na dyskusję we wrześniu i prawdopodobnie także w pierwszej połowie października.

Czasem można spotkać się z poradami, by wybrać się do sklepów od samego rana lub na krótko przed zamknięciem, gdyż wtedy nie ma tłumów. Owszem, jednak wtedy okazuje się, że wiele produktów zostało już wykupionych albo jeszcze nie wyłożonych na półki.

Przypomnij sobie o… DONALD TUSK MA PROBLEMY ZE ZDROWIEM? INTERNAUCI NIE KRYJĄ SWOJEGO ZANIEPOKOJENIA

Jak informował portal Życie: ZASKAKUJĄCE WYDARZENIE W JEDNYM Z WARSZAWSKICH DOMÓW OPIEKI SPOŁECZNEJ. DOSZŁO DO BÓJKI MIĘDZY SENIORAMI. MUSIAŁA INTERWENIOWAĆ PROKURATURA

Portal Życie pisał również o… TOMASZ KOMENDA MYŚLAŁ, ŻE JEGO KŁOPOTY DOBIEGŁY KOŃCA. NIESTETY ZNOWU SPOTYKAJĄ GO OSKARŻENIA. O CO CHODZI