Jak podaje portal "Pikio", już niedługo może dojść do zmian w funkcjonowaniu aptek na terenie naszego kraju. Rząd oraz farmaceuci zrzeszeni w Naczelnej Radzie Aptekarskiej prowadzą rozmowy dotyczące tej kwestii. Można się spodziewać zmiany dla klientów w zasadach funkcjonowania aptek.

Czy czeka nas rewolucja w funkcjonowaniu aptek?

Farmaceuci z Naczelnej Rady Aptekarskiej chcą wprowadzenia zmian w funkcjonowaniu aptek w związku ze spodziewaną jesienią II falą zachorowań na COVID-19 oraz corocznym sezonem grypowym.

Eksperci apelują również o to, żeby zostały wyznaczone grupy pacjentów, którym będzie przysługiwała szczepionka przeciwko grypie i będzie ona im zapewniona. Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska wskazała, że chodzi głównie o seniorów, którzy zmagają się z wieloma chorobami o charakterze przewlekłym.

"Grupy ryzyka powinny być zaopatrzone w szczepionki przeciwko grypie w pierwszej kolejności. Oczekuję od MZ, że one będą dostępne w aptekach" - poinformowała Piotrowska-Rutkowska w rozmowie z "RMF FM".

YouTube

Może zabraknąć szczepionek

Doktor Łukasz Durajski, szef Zespołu do spraw szczepień z Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawskiej powiedział, że w tym roku może zabraknąć szczepionek na grypę dla wszystkich, którzy będą chcieli z niej skorzystać. W tym roku zaobserwowano bowiem znaczący wzrost zainteresowania nimi.

"Niestety, pesymistyczny scenariusz wskazuje, że może jej też zabraknąć nawet dla osób z grup ryzyka" - podkreślił doktor Łukasz Durajski.

Pixabay

Bezpieczeństwo w aptekach

Farmaceuci postulują zmiany mające zapewnić bezpieczeństwo w aptekach w sezonie zwiększonych infekcji. Wśród proponowanych przez farmaceutów zmian jest między innymi utworzenie stref buforowych, które pozwoliłyby zachować odpowiednie odległości między farmaceutami a osobami odwiedzającymi aptekę.

YouTube

Co sądzicie o takich zmianach?

To też może cię zainteresować: Czy w całej Polsce wrócą obowiązujące wcześniej obostrzenia? Rzecznik rządu ujawnia, jakie są plany. Czy czeka nas druga narodowa kwarantanna

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Były minister zdrowia zabrał głos na temat tego, co już wkrótce czeka Polaków. Nie tylko koronawirus jest dla nas zagrożeniem

O tym się mówi: Andrzej Duda ciężko pracuje po nocach. Zdjęcia prezydenta podczas pracy wprawiły Polaków w osłupienie