Ostatnio Polacy muszą się mieć na baczności. Wszystko za sprawą masowych kontroli, które odbywają się w domach.

Teraz do zmartwień niektórych z nas doszły kolejne ogłoszone kontrole. Co dokładnie będzie sprawdzane i czy należy się specjalnie przygotować?

Kontrole w domach Polaków

Według donosów z portalu Pikio już niebawem wielu Polaków zdziwi się, gdy w drzwiach zobaczy urzędników, którzy będą przeprowadzali kontrole. Unia Europejska chce wprowadzić nowe przepisy, jednak w Polsce postanowiono wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć zmiany od zaraz.

Praca zdalna. Źródło: cms.europa.jobs
Praca zdalna. Źródło: cms.europa.jobs
Praca zdalna. Źródło: cms.europa.jobs

Wszystko ma na celu ograniczenie nieprawidłowości, które doskwierają znacznemu odsetkowi Polaków. Chodzi o pracowników – sytuacja wymaga zdecydowanych kroków, a do takich z pewnością należą zapowiadane kontrole.

Już niebawem urzędnicy mogą pojawić się w naszych domach, by sprawdzić, jak wyglądają warunki stworzone do spędzania znacznej części doby. Inspektorzy odwiedzą wiele polskich domów.

W Unii Europejskiej stosowne przepisy wciąż jeszcze nie zostały wprowadzone, jednak już teraz mówi się, że w Polsce kontrole nastaną zdecydowanie szybciej niż sformułowane będą nowe reguły.

Mówiono, że praca zdalna w Polsce obowiązywać będzie do 4 września, jednak ze względu na sytuację przedsiębiorcy dalej mogą oferować pracownikom tę formę pracy.

Jednak, co ważne, to właśnie naszej pracy będą dotyczyły kontrole. Urzędnicy sprawdzą, czy mamy odpowiednie warunki, m.in. sprzęt.

Praca zdalna. Źródło: eporady24.pl
Praca zdalna. Źródło: eporady24.pl
Praca zdalna. Źródło: eporady24.pl

- Już w tym tygodniu mają się zacząć kontrole inspekcji pracy w domach pracowników wykonujących obowiązki zawodowe zdalnie. Inspektorzy już zaczęli zwracać się do pracodawców w celu uzyskania imiennej listy pracowników na home office oraz listy ich adresów – informuje adwokat Piotr Walczak.

Sprawdzone zostanie także, czy pracownicy nie spędzają zbyt wielu godzin na pracy, gdy wykonują ją z domu.