Bon turystyczny został aktywowany już 1 sierpnia. Został on wydany w celu zapewnienia dziecku wakacji, a jego wartość wynosi 500 złotych.

Pieniądze zgromadzone na wspomnianych bonach mogą być wydane tylko na niektóre czynności – usługi hotelarskie oraz imprezy turystyczne organizowane przez przedsiębiorcę turystycznego albo organizację pożytku publicznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak dowiadujemy się z art. 5 Ustawy o Polskim Bonie Turystycznym.

Co jednak, jeśli dalej nie wykorzystaliśmy bonu i chcieliśmy zrobić to teraz?

Hotele odmawiają zapłat bonem turystycznym. Mają prawo?

Jak przypomina WP, część rodzin nie chciała od razu wykorzystywać bonów turystycznych i pozostawiła je na sam koniec wakacji. Jednak okazuje się, że część obiektów, które jeszcze latem honorowały opłatę bonem, teraz nie chcą przyjąć takiej formy zapłaty.

Bon turystyczny/screen Piqsels
Bon turystyczny/screen Piqsels

Pewna kobieta zamierzała opłacić tygodniowy pobyt w hotelu w górach bonem turystycznym. Niestety – placówka odmówiła jej takiej możliwości. Czy to zgodne z prawem?

„Jestem w szoku! Dostaliśmy bon turystyczny na troje dzieci. Chcieliśmy wykorzystać go we wrześniu, gdyż w wakacje już byliśmy na wyjazdach, a przyszłoroczny urlop mamy już zaplanowany” – wspomina kobieta. Planowała tygodniowy rodzinny wyjazd w góry.

Kobieta znalazła miejsce, które honoruje bony turystyczne. Niestety, gdy zarezerwowała miejsca, otrzymała informację, że nie może wykorzystać bonów.

„Niestety nie będzie można zrealizować bonu. Bon będziemy realizować tylko w sezonie letnim - lipiec, sierpień. Przyjazd we wrześniu jest możliwy, ale bez bonu” – brzmiała wiadomość od hotelu, którą przysłano jej sms-em.

Co mówi rzecznik prasowy Polskiej Organizacji Turystycznej?

Bon turystyczny/screen Pxhere
Bon turystyczny/screen Pxhere

- Zgodnie z art. 8 ust. 5 ustawy o polskim bonie turystycznym, dokonanie rejestracji oznacza zobowiązanie do zamieszczenia informacji o możliwości dokonywania płatności za pomocą bonu za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, o których mowa w art. 5 ust. 1, w szczególności w miejscu ich realizacji lub oferowania – zauważa.

- Ponadto zgodnie z art. 9. ust. 1., prawo do przyjmowania płatności dokonywanych za pomocą bonu przysługuje przedsiębiorcy turystycznemu oraz organizacji pożytku publicznego znajdującym się na liście przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego mających prawo do przyjmowania płatności dokonywanych za pomocą bonu.

Oznacza to, że hotel z listy może przyjąć płatność bonem, jednak wcale nie musi się na nią godzić.

- Warto podkreślić, że jeżeli przedsiębiorca nie chce realizować płatności bonem, to w każdym czasie może złożyć oświadczenie o rezygnacji z programu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Polska Organizacja Turystyczna usunie wtedy go z listy zamieszczonej na stronach internetowych POT – wspomina.

Przypomnij sobie o… AGATA MŁYNARSKA JEST PRZEKONANA O SZCZĘŚCIU SWOJEGO SYNA. MOCNO WSPIERA NOWY ZWIĄZEK STANISŁAWA

Jak informował portal Życie: RODZICE ZOSTAWIAJĄ WOLĘ SWOIM DZIECIOM. A TY? MATKA PŁAKAŁA. OD ZNIEWAGI I EMOCJONALNEGO BÓLU ZADAWANEGO PRZEZ CÓRKĘ

Portal Życie pisał również o… CO JEST BARDZIEJ OPŁACALNE DLA EMERYTÓW? TRZYNASTKI CZY MOŻE EMERYTURA BEZ PODATKU