Testament matki

Ekipa, w której pracowała Dean, jechała na pielgrzymkę. Nie bardzo chciała jechać do świętego miejsca, ale w pracy obowiązywała zasada: inicjatywy szefa nie są dyskutowane, ani ignorowane. Tak było w małej firmie, w której pracowała.

Dini nie miała dość pieniędzy, odkąd jej mąż opuścił rodzinę. Jej syn Dimko miał wtedy trzy lata. Teraz - trzynaście. Rośnie jak na drożdżach. Latem buty i ubrania stały się zbyt małe. A ceny… Tak Dean myśli o księgowości rodzinnej, żeby wszystko wystarczyło.

… Kiedy Stepan, jej ukochany, dowiedział się, że narodzi się syn, powiedział:
- Nazwiemy go Dima. Dean i Dima. Dobrze, dobrze?

Stepan kochał malucha. Byli szczęśliwi. A potem mężczyzna przypadkowo spotkał swoją pierwszą szkolną miłość. Pracowała na wyjazdach zagranicznych. Wyglądało to dobrze. Była rozwiedziona i bez dzieci.

Dawna miłość spoczęła na Stepanie. Zaproszenia na kawę zamieniły się w romantyczne spotkania. Wszystko się tak obróciło, Dina i Dimka stracili go. Mężczyzna powiedział, że opuszcza rodzinę. A ponieważ Dean była tylko synową, musiała się spakować, zabrać syna i wrócić do dwupokojowego mieszkania swojej matki.

Dean prawie nie pamięta swojego ojca. Pracował na budowie. Potem dali mu mieszkanie. Wcześniej rodzina mieszkała w akademiku. Jej ojciec nie wytrzymał długo. Nina została wdową. To było smutne. Pracowała również na budowie. Pomogła w naprawach „na boku”, żeby trochę pieniędzy można było odłożyć.

Ich sąsiadka, ciocia Anatolij, była zamożna i honorowa. Mieszkała z mężem i jedyną córką w trzypokojowym mieszkaniu. Prawie nie komunikowała się z sąsiadami. Ona i wierzący mają pozycje i status. Co ją obchodzą zwykli ludzie? Z jakiegoś powodu tylko Dina miała bratnią duszę w Anatolii. Dlatego dziewczyna dostała rzeczy, z których dorastała jej córka - Svetlana była starsza od Diny.

Nina była wdzięczna Anatolii. Dean była zadowolona z „nowych rzeczy”. A potem, kiedy Swietłana otwarcie śmiała się z jej biedy, po cichu tego wszystkiego nienawidziła. Swietłana była jeszcze bardziej dumna niż jej matka. I pogardzała tymi, którzy nie mieli bogactwa i statusu.

A Dean winiła za wszystko matkę. Praca nie jest prestiżowa. Dom posiada proste meble. Wróciła więc do niej. Na szczęście sąsiedzi przenieśli się do własnego domu. A potem Swietłana znowu by się śmiała ze swojej porażki.

Dean była zła na cały świat. I na matkę. „Nigdy nie dotarłaś do kupna nowej sofy,” zauważyła Nina. - Jak spać na tym starym nieszczęściu? A „ściana”? Jej miejsce jest w muzeum, a nie w domu. Dlaczego ludzie sobie radzą, a ja? „Nie gniewaj się na Boga, dziecko”. Ludzie są jeszcze gorsi. Najważniejsze jest zdrowie. A wszystko inne zostanie dodane. - Tak! Rodzice dodają „wszystko inne” swoim dzieciom. A co ty możesz zrobić? Nina płakała.

Od zniewagi i emocjonalnego bólu zadanego przez córkę. Znalazła ukojenie w modlitwach. Zaczęła często chodzić do kościoła. Dopiero tam znalazła spokój, jej serce stało się lżejsze. Stepan najpierw zapłacił alimenty. A potem, wraz ze swoją już uprawnioną miłością, wyruszył w świat. Nie wspomniał o swoim synu. Kiedy Nina zachorowała, życie stało się jeszcze trudniejsze. Szpitale, lekarstwa. - Nawet zachorowałaś w nieodpowiednim momencie - powiedziała Dean do matki. - Stepan zniknął. A praca w niepełnym wymiarze godzin już jej nie ratuje.

Nina westchnęła cicho. Jakby czuła: nie została na tym świecie długo. Podczas kolejnej kłótni Dean powiedziała matce: - Rodzice pozostawiają wolę swoim dzieciom. A ty? Mieszkanie, które otrzymał ojciec? Gdyby nie ten przypadek na budowie, pewnie nadal mieszkałbym w akademiku. Cóż, dlaczego ktoś ma wszystko, a ja nic ?! - Zostawiam ci też testament, córko. Twoja miłość, modlitwy i błogosławieństwa. - A co ja z tym zrobię? Mam tym posmarować chleb?

Nina modliła się całą noc, rozmawiała z Panem. Przeprosiła za zimne serce córki. I poprosiła Wszechmogącego, aby zajął się Diną. Ponieważ nie chciał nikt inny. Dusza Niny odleciała o świcie. Dean obróciła się najlepiej, jak potrafiła. Wspomniała nawet o swojej sąsiadce Anatolii, która przekazała jej rzeczy Swietłany. Niestety, teraz nie ma sąsiadów, którzy mogliby pomóc Dimce. Jeśli nie „z drugiej ręki”. …

Na pielgrzymce zebrało się wiele osób. Niektórzy modlili się szczerze, inni czuli się jak turyści. Dini nie mógł się doczekać, aż pielgrzymka zakończy się wcześniej. Dział księgowości już na nią czekał. Usiadła na ławce. Spojrzała na zegarek. „Chwała Jezusowi Chrystusowi” - usłyszała. Obok niej siedziała kobieta w średnim wieku. Skromnie ubrana. Jej głos przypominał głos matki. Cicho, delikatnie. - Nie spiesz się - powiedziała. - Tu jest tak spokojnie. Nawet jeśli jest wielu ludzi, nadal panuje spokój. Bez pośpiechu i zamieszania. A opinie są różne. „Mam to samo zdanie” - powiedziała Dean. Nieznajoma się uśmiechnęła.

- Ludziom zawsze czegoś brakuje. Biedni - bogactwo. Bogaci martwią się, jak uratować swoje bogactwo. A życie płynie jak ta mała rzeka w pobliżu świątyni. Jednak woda w nim jest żyzna. Ludzie otwierają swoje życie gniewem i pragnieniem. Od, masz… - A co ja mam? Dean przerwała nieznajomej. - Bez przeznaczenia, bez bogactwa. Rodzice pomagają swoim dzieciom, coś zostawiają. Nikt o mnie nie dba. Mąż znalazł inną. - Ale twoja matka zostawiła też testament.

"Kto?" Który? - Twoja matka. Jednak nadal go nie znalazłaś?

A potem w jej życiu pojawił się Oles. Ochroniarz z firmy. Wdowiec. Nieco młodszy niż Dean. Lubił ją. Ale nie odważył się przyznać. I w końcu Oles zadzwonił do Diny, żeby się ożenić. Nazwał Dimkę swoim synem. Zaproponował, że wprowadzą się do swojego nowego mieszkania. I śnił, że Dean da mu córkę. Diana. Mała Księżniczka.

Ich drużyna ponownie udała się na pielgrzymkę. To już tradycja. Tym razem Dean nie zawahała się - iść lub nie. Chciała znowu spotkać nieznajoą. "Dziękuję za pomoc w znalezieniu i zrozumieniu woli mojej matki".

Ile razy potem Dean przepraszała matkę. I dziękowała za błogosławieństwa. Szukała obcej wśród setek osób na pielgrzymce. Nagle, jakby, błysnęła podobna postać. Nie, nie ona. W kościele zatrzymała się przed małym obrazem Matki Boskiej. Podobno został tu przywieziony przez jednego z pielgrzymów. Oczy. Nieznajomy miał ten sam miły, ciepły wygląd jak Panna.

„Kto wie, czyimi ustami Pan mówi do nas” - usłyszała za sobą szept. Ten głos. Należy do tej kobiety. Jej serce waliło. Szukała słów, które mogłaby powiedzieć. Odwróciła się. Kobieta w skromnym ubraniu, takim, w jakim Dean widziała ją po raz pierwszy, stała już na progu świątyni. Dean rzuciła się za nią. W tym czasie do kościoła zbliżała się duża grupa pielgrzymów. Nieznajoma zaginęła pośród dziesiątków ludzkich dusz. A może poszła uratować jedną z nich.

O tym się mówi: Magda Mołek ostro o TVN. Skąd się o tym dowiedziała i o co poszło

Zerknij: Ta stara moneta z czasów PRL jest warta kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jak ją rozpoznać