Jak podaje portal "Pikio", powrót do szkół nie będzie w tym roku łatwy. Nie obyło się również bez zamieszania wokół inauguracji roku szkolnego. W jednej z polskich miejscowości zdecydowano, że dzieci pojawią się w placówkach edukacyjnych później. Kurator oświaty zabrał głos w tej sprawie. Nie ma już odwrotu.

Wyjątkowy rok szklny

Zbliżający się wielkimi krokami rok szkolny będzie zdecydowanie wyjątkowy przede wszystkim za sprawą panującej nadal epidemi koronawirusa. Rodzice, uczniowie i nauczyciele będą musieli zmierzyć się z licznymi wyzwaniami. Wiele osób nie ukrywa obaw w kontekście nadchodzącego 1 września.

W szczególnie trudnej sytuacji są szkoły w miejscowościach leżących w strefach żółtych i czerwonych. Władze części z tych miast zdecydowały się na przesunięcie daty inauguracji roku szkolnego. Głos w sprawie zabrał kurator oświaty. Co powiedział?

Pixabay

Rok szkolny zacznie się normalnie w Zakopanym?

Władze Zakopanego podjęły decyzje o przesunięciu daty powrotu uczniów do szkół o prawie miesiąc w placówkach edukacyjnych znajdujących się na terenie powiatu tatrzańskiego. Uczniowie mieli się tam uczyć do 28 września w trybie zdalnym, a do szkół 1 września mieli pójść jedynie uczniowie najmłodszych klas.

Zdecydowano się na taki krok, ze względów bezpieczeństwa - w Zakopanem przebywa nadal wielu turystów, co nie pozostaje bez wpływu na liczbę odnotowywanych przypadków zakażenia koronawirusem. Decyzja władz miasta nie spodobała się kuratorowi oświaty.

"Nie ma zgody na to, aby w Zakopanem szkoły zostały zamknięte przed uczniami oraz żeby wprowadzono nauczanie zdalne. Poinformowałam o tym rano panią wiceburmistrz, że mojej zgody nie ma"- oświadczyła stanowczo Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty w wywiadzie udzielonym "Onetowi".

YouTube

"O wydanie zgody na całkowite lub częściowe zamknięcie szkoły i przejście na nauczanie hybrydowe czy zdalne występuje dyrektor szkoły. Musi on mieć pozytywną zgodę powiatowego sanepidu oraz mieć zgodę organu prowadzącego, czyli samorządu. O tym fakcie musi zostać poinformowany także organ nadzoru pedagogicznego" - dodała.

Co myślicie o całej sprawie?

To też może cię zainteresować: Nauczyciele boją się koronawirusa. Na biurkach dyrektorów pojawiają się pierwsze wypowiedzenia

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Magdalena Ogórek opublikowała na Twitterze informację, która mocno zainteresuje fanów Roberta Lewandowskiego. Nikt się tego nie spodziewał

O tym się mówi: Macademian Girl gorzko o współpracy z TVP. "Czułam się po prostu terroryzowana