Jak podaje portal "Money", za zgodą ministerstwa gminy będą mogły wprowadzić segregację na trzy, a nie jak do tej pory na pięć frakcji. Samorządy dostaną również możliwość kontrolowania, czy mieszkający w bloku lokatorzy dobrze segregują odpady. To wszystko znalazło się w zaprezentowanym przez resort klimatu projekcie ustawy o zamienie przepisów w sprawie segregacji śmieci.

Założenia projektu

Za zgodą ministerstwa gminy będą miały możliwość wprowadzenia segregacji odpadów na trzy, a nie jak miało to miejsce do tej pory na 5 frakcji. Samorządy będą miały również prawo do indywidualnego rozliczania opłat ponoszonych za wywóz odpadów i kontrolowania, czy lokatorzy prawidłowo je segregują. Gminy zyskają także możliwość wprowadzenia np. systemu kodów kreskowych na workach.

W projekcie ustawy znalazła się także propozycja zwiększenia stawek za wywóz odpadów z nieruchomości nie zamieszkałych, takich jak np. biura, lokale usługowe i sklepy. W projekcie zdecydowano się także umieścić zapis o wzrości grzywny za śmiecenie na ulicach - ma ona wzrosnąć do 5 tys. złotych.

YouTube

Nie wszystkie zmiany są dobre

"Nie mam wątpliwości, że jeżeli kioskarz czy sklepikarz zapłacą więcej za śmieci, to szybką zrekompensują to sobie, podnosząc ceny kupującym. Jestem też za wprowadzeniem wysokich kar za śmiecenie w przestrzeni publicznej, powinny być one dotkliwe, ale 5 tys. zł to gruba przesada" - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Dariusz Śmierzyński, prezes jednej ze spółdzielni mieszkaniowych w Warszawie.

Pixabay

A wy, jak oceniacie przedstawione w projekcie zmiany?

To też może cię zainteresować: Kary finansowe, a nawet więzienie. To może nam grozić za brak maseczki w Polse i Europie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Część z placówek edukacyjnych już funkcjonuje. To, co się w nich dzieje nie napawa optymizmem. Czy uczniowie będą bezpieczni

O tym się mówi: 24 sierpnia 2020 roku. Ministerstwo Zdrowia publikuje najnowsze doniesienia dotyczące stanu epidemicznego w kraju. Kolejne złe wiadomości