Kwestia organizacji roku szkolnego 2020/2021 była bardzo dyskusyjna. Zastanawiano się, w jaki sposób będzie realizowana nauka. Do niedawna nic nie było pewne – ze względu na sytuację w kraju uczniowie już od marca przeszli na naukę zdalną, jednak teraz, gdy obostrzenia były stopniowo zmniejszane, mówiło się o tym, że powinni wrócić do szkół.

Ostatecznie Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z resztą władz postanowiło otworzyć szkoły od 1 września. Co ważne, dyrektorzy będą mieli możliwość decydowania o tym, czy – w przypadku dużego zagrożenia zarażeniem – częściowo lub całkowicie zamknąć poszczególne placówki. Takie decyzje będą musiały być zatwierdzone przez odpowiednie organy.

Dariusz Piontkowski o powrocie do szkół

Jak podaje TVN24, Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej, w miniony wtorek opowiadał posłom, jakie są plany na rozpoczęcie roku szkolnego 1 września.

Dariusz Piontkowski screen: Dzieje.pl
Dariusz Piontkowski screen: Dzieje.pl

- Przewidujemy, że przytłaczająca większość szkół będzie działać normalnie – deklarował. Mimo to posłowie opozycji uważają, że to, co zrobił minister przed ponownym otwarciem szkół, było niewystarczające.

- Nie chcemy, żeby szkoły stały się miejscem zarażeń, tylko żeby były miejscem edukacji – zauważała Krystyna Szumilas z PO. Sejmowa komisja edukacji zebrała się na wniosek posłów opozycji, by sprecyzować, jakie są działania ministerstwa edukacji przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Dariusz Piontkowski przypomniał, że dyrektorzy szkół, w porozumieniu ze stacją sanitarną i gminą albo powiatem będą mogli podjąć decyzję o wprowadzeniu nauki zdalnej – częściowo lub całkowicie.

- Przygotowaliśmy informatory, poradniki o tym, jak to kształcenie prowadzić w sposób efektywny i bezpieczny – zauważał. Znalazło się miejsce na wzmiankę o portalu epodreczniki.pl.

- To zintegrowana platforma edukacyjna, której narzędzia umożliwiały prowadzenie zajęć. Cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, są na niej miliony kont, odnotowaliśmy setki milionów wejść i około miliona użytkowników codziennie – mówił. Nie dodał jednak, że, choć tak zapowiadano, w platformie tej nie pojawi się czat do wideokonferencji, tak potrzebny nauczycielom.

- Życie zawsze będzie bogatsze niż najgrubsze i najdokładniejsze przepisy prawa – odpierał krytykę.

Dariusz Piontkowski. Źródło: Youtube
Dariusz Piontkowski. Źródło: Youtube

- Część pytań była zadawana tylko po to, żeby siać zamęt, na przykład o to, ile maseczek zakupiło ministerstwo. Choć wielokrotnie mówiliśmy, że nie zakładamy obowiązku zasłaniania nosa i ust – twierdził.

- Szkoła nie jest miejscem, gdzie od razu wszyscy się zarażą, jak tylko przyjdą – wspomniał.

- To prawda, mury nie zarażają, ale mogą zarażać ci, którzy w szkołach pracują lub się uczą. Jestem przerażona – mówiła Krystyna Szumilas.

Wypunktowano także brak rozwiązań dla nauczycieli po 60. roku życia, którzy są w grupie ryzyka, odniosła się także do wypowiedzi wiceminister Marzeny Machałek, która proponowała wspomnianym belfrom… przejście na emeryturę.

- Wiedząc, jak wielu nauczycieli brakuje, nie ryzykowałabym nawet sugerowania, żeby ci najstarsi nauczyciele odeszli na emeryturę – zauważyła.

Przypomnij sobie o… INSTYTUT METEOROLOGII I GOSPODARKI WODNEJ WYDAŁ KOLEJNE ALERTY. KTÓRE REGIONY NASZEGO KRAJU MAJĄ POWODY DO OBAW

Jak informował portal Życie: KRAKÓW: WYWÓZ ŚMIECI BĘDZIE JESZCZE DROŻSZY? PRZEDSTAWIONO PROPOZYCJE NOWYCH STAWEK

Portal Życie pisał również o… ŻYWIOŁ PRZESZEDŁ PRZEZ JEDNĄ Z POLSKICH MIEJSCOWOŚCI. SYTUACJA JEST POWAŻNA, MIESZKAŃCY ZDRUZGOTANI, WODA NISZCZYŁA WSZYSTKO NA SWOJEJ DRODZE