Legendarna fotografia powstała w Warszawie w latach 80. Zdjęcie zyskało dużą sławę, publikowały je zagraniczne gazety, a mężczyzn ze zdjęcia określono mianem „pięciu wspaniałych”. Kim oni są?

Fotografia „pięciu wspaniałych” obiegła Internet

Legendarne zdjęcie zostało wykonane na warszawskiej Białołęce. Przedstawia ono pięciu czołowych działaczy opozycji w czasach PRL, którzy byli więzieni w tamtym miejscu. Mężczyźni, pomimo internowania, nie zamierzali się poddawać.

Jednym z „pięciu wspaniałych” jest Henryk Wujec. Polityk między innymi redagował podziemne czasopismo „Robotnik” oraz wraz z innymi osobami założył Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża. Wujec w latach 1982 – 1986 był trzykrotnie więziony. Mężczyzna zmarł 15 sierpnia 2020 roku.

Henryk Wujec. Źródło: fakty.interia.pl
Henryk Wujec. Źródło: fakty.interia.pl
Henryk Wujec. Źródło: fakty.interia.pl

Kolejną osobą z legendarnej fotografii jest Janusz Onyszkiewicz. Mężczyzna pełnił funkcję ministra obrony narodowej w latach 1992-1993 oraz 1997-2000. To właśnie dzięki jego żonie została uchwycona legendarna fotografia. Kobieta przekazała mu aparat fotograficzny w paczce z żywnością.

Kim są legendarni mężczyźni?

Na zdjęciu jest również Jan Rulewski. Mężczyzna pełnił funkcję przewodniczącego Bydgoskiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

Kolejnym z „pięciu wspaniałych” jest Jacek Kuroń. Polityk opozycji z czasów PRL był jednym z założycieli Komitetu Obrony Robotników oraz współtworzył Komitet Samoobrony Społecznej „KOR”.

Kuroń pełnił także funkcję doradcy Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego i MKZ Regionu „Mazowsze”. Mężczyzna zmarł w 2004 roku.

Ostatnią osobą z fotografii jest Lech Dymarski. Mężczyzna był samorządowcem oraz politykiem opozycji demokratycznej w czasach PRL. Ponoć po wyjściu z więzienia pozostała czwórka mężczyzn straciła kontakt z Dymarskim. Mieli oni różne poglądy.

To również może Cię zainteresować: CÓRKA MAGDY GESSLER ZDECYDOWAŁA SIĘ NA ODWAŻNY KROK. LARA GESSLER POSTANOWIŁA O CHRZCIE SWOJEJ CÓRKI, O CO CHODZI

Portal „Życie” pisał również o: "BANDZIOREK" Z CHŁOPAKÓW DO WZIĘCIA WYSZEDŁ NA WOLNOŚĆ, ALE NIE JEST Z NIM DOBRZE! FANI PROGRAMU ZAWIEDZENI, POTWIERDZAJĄ SIĘ NIEPOKOJĄCE DONIESIENIA

Jak informował również portal „Życie”: MEGHAN TRAKTOWAŁA KAROLA JAK OJCA, A ELŻBIETA II BYŁA DLA NIEJ WZOREM? SENSACYJNE FAKTY W NAJNOWSZEJ BIOGRAFII PARY KSIĄŻĘCEJ