Jak podaje portal "Super Express", w ostatni czwartek odbyło się zaprzysiężenie prezydenta Andrzeja Dudy na drugą kadencję. Odbyła się ona w cieniu epidemii koronawirusa oraz bojkotu przez część opozycji. W związku z uroczystą inauguracją kolejnej kadencji ojciec Andrzeja Dudy, Jan Duda udzielił wywiadu dla "Super Expressu".

Nie zawiedzie Polaków

Na inauguracji drugiej kadencji Andrzeja Dudy nie mogło zabraknąć bliskich prezydenta. U jego boku mogliśmy zobaczyć jego żonę Agatę Kornhauser-Dudę. Nie mogło także zabraknąć jego córki Kingi oraz rodziców.

Ojciec prezydenta, Jan Duda w rozmowie z "Super Expressem" zapewnił, że jego syn stara się i starać będzie się nadal budować wspólnotę narodową. "Andrzej cały swój czas poświęca na to, żeby Polska była narodem wolnym, odbudowuje wspólnotę. Na pewno syn nie zawiedzie Polaków i będzie pracował dla Polski przez te 5 lat"- zapewnił.

YouTube

O obniżeniu temperatury sporu politycznego mówił również sam Andrzej Duda w trakcie orędzia wygłoszonego w trakcie uroczystości zaprzysiężenia. "Chcę być prezydentem wszystkich Polaków. Jestem otwarty na różne inicjatywy i na ludzi z różnych środowisk. Powinniśmy budować jak najszersze porozumienie. Spór polityczny nie zniknie, bo jest częścią demokracji. Ale można zrobić więcej, aby obniżyć jego temperaturę" - mówił z trybuny sejmowej.

Inauguracja w cieniu pandemii

Przed uroczystą inauguracją drugiej kadencji Andrzeja Dudy w Sejmie prowadzone były intensywne prace służb odkażających sejmowe wnętrza. Wprowadzono ścisły reżim sanitarny, który miał ograniczyć możliwość zakażenia się koronawirusem - jedną z zasad był obowiązek zasłaniania nosa i ust.

Nie wszyscy parlamentarzyści zastosowali się do obowiązku noszenia maseczek. Posłowie Kofederacji zdecydowali się ich nie zakładać. Na sali zabrakło również znacznej części posłów opozycji. Zdecydowana większość posłów Koalicji Obywatelskiej zbojkotowała uroczystość. Inni, jak posłowie Lewicy, wykorzystali ją do manifestu politycznego - posłanki i posłowie mieli na sobie tęczowe flagi.

YouTube

Co sądzicie o zapewnieniach Jana Dudy oraz o słowach samego prezydenta Andrzeja Dudy?

To też może cię zainteresować: Łukasz Szumowski zabrał głos na temat lokalnych obostrzeń. Zapowiada surowe kary

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Mieszkańcy 19 powiatów nie będą zadowoleni z planów rządu. Ministerstwo Zdrowia zaostrza też jeden z nakazów dla całej Polski

O tym się mówi: Nadchodzą tropikalne upały. IMGW wydało ostrzeżenia dla siedmiu województw