Jak powszechnie wiadomo, z uwagi na dynamicznie rozprzestrzeniającą się pandemię groźnego koronawirusa zarówno w Polsce, jak i na niemalże całym świecie rządzący raz po raz wprowadzali kolejne ograniczenia i obostrzenia.

Najbardziej ucierpieli na tym – co oczywiste – przedsiębiorcy i właściciele przeróżnych firm, dla których wieść o ponownym podniesieniu płacy minimalnej z całą pewnością nie wydaje się atrakcyjna.

Mimo to, płaca minimalna wzrośnie. O ile i czy odczujemy tę różnicę?

ZUS. Screen: Business Insider
ZUS. Screen: Business Insider
ZUS. Screen: Business Insider

Jaka będzie najniższa krajowa w 2021 roku i czy będzie to odczuwalne?

W ostatnich latach politycy partii rządzącej przyzwyczaili już Polaków do stopniowego podnoszenia płacy minimalnej. Niestety, w parze z tymi działaniami idą również podwyżki cen. Teraz zapowiedziano już, że w 2021 roku najniższa krajowa będzie wynosić nie 2600 zł brutto, jak obecnie, a 2750 zł brutto. Będzie to oznaczało konieczność płacenia pracownikom co najmniej 18 zł za godzinę.

- Mamy wszystko policzone przez ministra finansów i wychodzi 2716 zł płacy minimalnej i 17,80 zł stawki godzinowej, ale zaokrąglimy te kwoty odpowiednio do 2750 zł i 18 zł. Jesteśmy tuż przed posiedzeniem Rady Ministrów w tej sprawie – mówił ostatnio jeden z przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości.

Planowano wzrost płacy minimalnej do 3000 zł brutto, jednak kryzys spowodowany szalejącą pandemią zweryfikował te plany.

Pieniądze. Screen:Twitter
Pieniądze. Screen:Twitter
Pieniądze. Screen:Twitter

Jak podaje portal „Kamieńskie”, nie ma co cieszyć się na zapas – ze względu na podniesienie płacy minimalnej nastąpi także podwyższenie składek do ZUS. W skali rocznej może to być ponad 185 zł podwyżki.

Wszystko zależy od prognoz przeciętnego wynagrodzenia, jednak założenia na rok 2021 to 5259 zł. To oznacza, że dla osób, które będą mieć pełny ZUS, składka będzie wyższa o 15,43 zł w skali miesiąca, czyli ponad 185 zł rocznie.

Obecnie pełny ZUS ze składkami: zdrowotną oraz chorobową to 1431,38 zł.

Przypomnij sobie o… PREZES JAROSŁAW KACZYŃSKI NA URLOPIE. Z KIM SZEF PIS SPĘDZA CZAS WOLNY

Jak informował portal Życie: 120 TYSIĘCY SENIORÓW ZYSKA NAWET DO KILKUDZIESIĘCIU TYSIĘCY ZŁOTYCH? CHODZI O WYRÓWNANIA ŚWIADCZEŃ Z ZUS

Portal Życie pisał również o… MINISTERSTWO ZDROWIA PODAŁO NAJNOWSZY RAPORT DOTYCZĄCY ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM. REKORDOWY WZROST