Sytuacja w Polsce skłoniła władze do podjęcia zdecydowanych kroków. W obawie przed powtórzeniem się włoskiego modelu pandemii koronawirusa bardzo szybko zastosowano środki mające pozwolić na zmniejszenie skali zarażeń.

Jednym ze środków było zamknięcie placówek oświatowych – przedszkoli, szkół oraz uczelni. Przedszkola oraz szkoły podstawowe dla uczniów klas I-III zostały otwarte jeszcze pod koniec roku szkolnego 2019/2020, jednak starsi uczniowie oraz studenci do końca uczyli się na zajęciach online.

Szkoły. Źródło: dziennikbaltycki.pl
Szkoły. Źródło: dziennikbaltycki.pl

Wszyscy zastanawiają się, co będzie dalej, od nowego roku szkolnego, który rozpoczyna się już we wrześniu, oraz akademickiego, który będzie trwał od października. Dotychczas premier Mateusz Morawiecki oraz minister edukacji Dariusz Piontkowski informowali o tym, że już od września wznowiona zostanie nauka w szkołach i na uczelniach, jednak w ostatnim czasie koronawirus znów zbiera większe żniwo, więc Polacy zaczęli zastanawiać się, czy aby na pewno będzie to możliwe.

Jak będzie wyglądać nauka od września?

Zbliża się połowa wakacji, więc coraz częściej spekuluje się o nadchodzącym roku szkolnym. Wszyscy zastanawiają się, w jakiej formie będzie odbywać się nauka.

Jak podaje portal Pikio, obecnie GIS oraz dwa ministerstwa prowadzą dyskusje na temat roku szkolnego 2020/2021.

- Bardzo chciałbym, żeby tak się stało, żeby młodzież od 1 września zaczęła uczęszczać do szkół (...). To będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej, która jest dynamiczna. (...) Ta decyzja będzie podjęta już pod koniec sierpnia, tydzień czy dwa przed rozpoczęciem roku szkolnego – opowiadał Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia. Co na to GIS?

Szkoła w czasach koronawirusa. Źrodło: fakt.pl
Szkoła w czasach koronawirusa. Źrodło: fakt.pl
Szkoła w czasach koronawirusa. Źrodło: fakt.pl

Informacje, które ujawnił GIS, nie pozostawiają wątpliwości – choć przed wejściem do szkoły nie będzie mierzenia temperatury, to każde dziecko, u którego podejrzewa się zarażenie, zostanie odizolowane, a następnie do szkoły wezwie się jednego z jego rodziców. Jeśli potwierdzi się zarażenie COVID-19 – o dalszych działaniach będzie informować powiatowy inspektor sanitarny.

Co więcej, planuje się więcej zajęć na świeżym powietrzu, zaś okna w salach lekcyjnych mają być otwierane po każdej godzinie lekcyjnej. Nałożony zostanie obowiązek częstego mycia rąk, lecz maseczki będzie trzeba zakładać np. podczas apeli – tylko podczas większych zgromadzeń.

Wiadomo także, że uczniowie nie będą musieli nosić rękawiczek ochronnych ani siedzieć w pojedynczych ławkach.

Przypomnij sobie o… KRAKÓW: WKRÓTCE RUSZA KOLEJNY REMONT WIADUKTU. KIEROWCY MUSZĄ PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA KORKI

Jak informował portal Życie: OJCIEC MEGHAN MARKLE ODMÓWIŁ JEJ W NAJWAŻNIEJSZYM DNIU JEJ ŻYCIA. BYŁ NIEUGIĘTY, NIE ZROBIŁ TEGO, MIMO BŁAGAŃ CÓRKI

Portal Życie pisał również o… MAŁGORZATA TRZASKOWSKA POSTANOWIŁA WZIĄĆ PRZYKŁAD Z AGATY DUDY? WIELU LUDZIOM SPODOBAŁA SIĘ JEJ AKTYWNOŚĆ