W ostatnim okresie co jakiś czas powracał temat nowego podatku, który miałby zostać wprowadzony przez Unię Europejską. Nie wiadomo było, czy rzecz dojdzie do skutku, jednak często debatowano nad tym, jakie działania zostaną podjęte.

Teraz dodatkowa opłata jest już przesądzona – kwestia ta została uzgodniona podczas szczytu Rady Europejskiej, który zakończył się 21 lipca 2020 roku. W mediach pojawiają się już doniesienia mające na celu wyjaśnienie, na jakich zasadach wprowadzony zostanie podatek.

Dodatkowy podatek. Co będzie droższe i o ile?

Jak podaje portal Money, już od stycznia 2021 będziemy musieli przygotować się na ewentualną podwyżkę cen. Wszystko za sprawą podatku wprowadzonego przez Radę Europejską.

Podatek od plastiku. Źródło: planeta.pl
Podatek od plastiku. Źródło: planeta.pl

Według nowych zasad państwa członkowskie Unii Europejskiej muszą przygotować się na dodatkową opłatę w wysokości 80 centów za każdy kilogram plastiku, z którego wyprodukowano opakowania, a następnie nie poddano go recyklingowi.

Wprowadzenie wspomnianych opłat ma za zadanie zmotywowanie państw członkowskich UE do ulepszania systemów segregacji odpadów, tak, by poddawać je recyklingowi. Najgorzej wyjdą na tym państwa, które już teraz mają problem z ponownym wykorzystywaniem odpadów.

W Polsce w 2017 roku poddawano recyklingowi 35% plastikowych opakowań. W 2020 roku, według przepisów UE, powinno to być 44%, zaś za 5 lat – 54% odpadów z plastiku.

Póki co państwa członkowskie UE muszą podjąć decyzje, czy będą płacić dodatkowy podatek z własnego budżetu, czy domagać się tych opłat od producentów – to drugie wyjście mogłoby oznaczać podwyżki cen produktów.

Podatek od plastiku. Źródło: nczas.com
Podatek od plastiku. Źródło: nczas.com

Według specjalisty z Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych nowy podatek będzie stanowił od 25 do 80% produktu. Tylko w ciągu siedmiu lat od wprowadzenia przepisów Polska zapłaci ok. 3 mld euro podatku od plastiku.

Przypomnij sobie o… KRAKÓW: AWARIA W WODOCIĄGACH. WIADOMO GDZIE JEST OBECNIE PRZERWA W DOSTAWIE WODY

Jak informował portal Życie: JUSTYNA KOWALCZYK PRZYŁAPANA NA RANDCE Z UKOCHANYM. PARA NIESPODZIEWANIE MIAŁA PRZYZWOITKĘ

Portal Życie pisał również o… JUŻ WKRÓTCE WRÓCĄ OBOSTRZENIA ZWIĄZANE Z KORONAWIRUSEM? SPRAWA WYDAJE SIĘ O WIELE POWAŻNIEJSZA NIŻ MYŚLELIŚMY