W ostatnim czasie Polacy mogą dość mocno liczyć na pomoc finansową od państwa. Władze rozdają zasiłki dla bezrobotnych, renty, emerytury, tzw. trzynastki, czternastki, 500+, 300+, bony turystyczne i wiele innych dodatków. Teraz prezydent Andrzej Duda wystąpił z kolejnym odważnym pomysłem, który pozwoliłby części obywateli zgarniać dodatkową gotówkę. O czym mowa?

Dodatkowe pieniądze dla deportowanych – czyli dla kogo?

Jak podaje RMF24, Andrzej Duda zgłosił pomysł wypłacania pieniędzy osobom deportowanym lub zesłanym do Związku Sowieckiego w latach 1939-1956. Ustawa została już przyjęta w Sejmie zdecydowaną większością – 440 osób zagłosowało za, 3 posłowie byli przeciwni, wszyscy zajęli stanowisko w sprawie.

Andrzej Duda/screen Facebook
Andrzej Duda/screen Facebook
Andrzej Duda/screen Facebook

Według wspomnianych przepisów osoby, które były zesłane w wymienionych latach, mogłyby otrzymać jednorazowe świadczenie w wysokości nawet 13,2 tys. zł. Wszystko byłoby zależne od czasu przebywania na zesłaniu albo deportacji w ZSRR.

Nowe przepisy zaznaczają, że za miesiąc zesłania wręczanoby Polakom 200 zł, jednak wysokość dodatku wynosiłaby co najmniej 2,4 tys. zł. Przepisy te miałyby na celu spełnienie oczekiwań zesłanych lub deportowanych do ZSRR Polaków, którzy wciąż nie doczekali się żadnej rekompensaty.

Osoby, które spełniają warunki, musiałyby złożyć wniosek szefowi Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Według danych urzędu ok. 22 tys. Polaków spełnia warunki przyznawania świadczenia.

Seniorzy/screen Pixabay
Seniorzy/screen Pixabay

Wniosek powinien zawierać oświadczenie o nieuzyskaniu odszkodowania albo zadośćuczynienia. Co więcej, dodatek będzie nieopodatkowany, nie będzie też wliczał się do dochodu uprawniającego do innych dodatków, nie będzie mógł zostać poddany egzekucji.

Średni czas zesłania do ZSRR wśród Sybiraków, którzy mieszkają w Polsce, to 66 miesięcy. Oznaczałoby to, że średnia kwota, którą państwo wypłaci deportowanym, wynosiłaby 13,2 tys. zł.

Przypomnij sobie o… POJAWIŁ SIĘ NAJNOWSZY RAPORT MINISTERSTWA ZDROWIA NA TEMAT KORONAWIRUSA. JAK DZIŚ, 24 LIPCA, WYGLĄDA SYTUACJA W NASZYM KRAJU

Jak informował portal Życie: MICHAŁ SZPAK PRZECHODZI TRUDNE CHWILE. PEWNE ZMIANY MOGĄ GO DROGO KOSZTOWAĆ. O CO CHODZI

Portal Życie pisał również o… ZDUMIEWAJĄCE WYZNANIE MONIKI KUSZYŃSKIEJ. BYŁA WOKALSITKA VARIUS MANX WALCZY O KAŻDY DZIEŃ ŻYCIA