Pandemia koronawirusa wciąż nie ustępuje, a dane pokazują, że zarażonych jest z dnia na dzień coraz więcej osób. I choć przybywa również ozdrowieńców, to sytuacja daleka jest od opanowanej.

Na całym świecie naukowcy pracują właśnie nad opracowaniem szczepionki na COVID-19. Ich siły oraz ogromne środki finansowe skupiają się na wynalezieniu antidotum na koronawirusa, tak, by przestał on zagrażać ludziom.

Pojawia się wiele mitów na temat wspomnianego szczepienia, które, niestety, szerzą nawet najwyżej postawieni politycy i gwiazdy. Warto przyjrzeć się więc obowiązującym zasadom. Czy szczepienie będzie obowiązkowe?

Szczepienia. Screen: YouTube
Szczepienia. Screen: YouTube
Szczepienia. Screen: YouTube

Szczepienie na koronawirusa – czy Polacy będą do niego zmuszeni?

Jak podaje portal Interia, bezpieczna szczepionka na koronawirusa póki co jest jedyną nadzieją na całkowitą wygraną z COVID-19. Wciąż jednak pozostaje kwestia, kto się zaszczepi i co na to tzw. „antyszczepionkowcy”. Czy państwo będzie mogło zmusić ich do zaszczepienia się?

Niestety, nie brakuje osób, które wciąż twierdzą, że szczepienia są złe, wywołują różne choroby, mogą prowadzić do autyzmu i nie tylko – jak wiadomo, nie jest to prawdą.

Niektórzy deklarują już, że nie zamierzają szczepić się na koronawirusa. Co więcej, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP, które na Facebooku ma ponad 150 tysięcy polubieni, twierdzi, że COVID-19 jest podobnie groźny, co grypa.

Jak informuje ekspert, aktualnie państwo nie może zmienić obywateli do szczepienia, konieczne byłoby zmodyfikowanie przepisów, co, sądząc po wypowiedzi Andrzeja Dudy o panaceum na koronawirusa, jest niezbyt realne.

Szczepienia. Screen: YouTube
Szczepienia. Screen: YouTube
Szczepienia. Screen: YouTube

Nawet szczepienia, które wpisane są w obowiązkowym kalendarzu, ciężko jest wyegzekwować – można co najwyżej obarczyć grzywną osoby, które się nie dostosują, lub wprowadzić np. zasady przyjęcia do żłobka, przedszkola czy szkoły tylko dzieci zaszczepionych.

Jednak istnieje ustawa z 2008 roku, która mówi, że sporo do powiedzenia ma minister zdrowia – jego rozporządzenie o szczepionce może wiele zmienić. Jednak jeśli odmowa zaszczepienia na koronawirusa podczas pandemii będzie traktowana jako narażenie życia oraz zdrowia innych, można nawet trafić za kratki. Wszystko zależy od ministra zdrowia.

Przypomnij sobie o… DANIEL NAROŻNY ZAREAGOWAŁ NA WIADOMOŚĆ O ZARĘCZYNACH BYŁEJ ŻONY. CO POWIEDZIAŁ

Jak informował portal Życie: SŁAWOMIR I KAJRA W MOCNYCH SŁOWACH O MUZYKACH, KTÓRY GRAJĄ PODCZAS EPIDEMII. MÓWIĄ O NIESPRAWIEDLIWYM TRAKTOWANIU ARTYSTÓW

Portal Życie pisał również o… PKP INTERCITY POINFORMOWAŁO O PRACOWNIKACH ZAKAŻONYCH KORONAWIRUSEM. SYTUACJA JEST BARDZO POWAŻNA