Jak podaje portal "Super Express", nawet 76 tys. emerytów może otrzymać dodatkowe pieniądze z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie kobiet z rocznika '53 znalazł wreszcie swoje odbicie w regulacjach prawnych.

Podpisana ustawa

Na początku lipca prezydent Andrzej Duda złożył podpisa na nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zawarto w niej kluczowe zmiany dla kobiet urodzonych w 1953 roku, które przeszły na wcześniejszą emeryturę przed 2013 rokiem. To właśnie 1 stycznia tego roku weszła w życie ustawa, która zmieniała podstawę obliczania świadczeń.

Zgodnie z tymi przepisami wszystkie osoby, które przeszły na wcześniejszą emeryturę po osiągnięciu 55 lat miały obniżoną emeryturę powszechną uzyskiwaną po osiągnięciu 60 roku życia. Kobiety przechodzące na wcześniejszą emeryturę w latach 2008-2012 nie mogły wiedzieć, że w 2013 roku ich świadczenia zostaną obniżone o wcześniej pobrane kwoty.

YouTube

Nowe przepisy

Według nowych regulacji, kobiety, które na mocy wniosku złożonego w 2013 roku pobierają wcześniejszą emeryturę otrzymają powszechną emeryturę niepomniejszoną. Jednak aby tak się stało konieczne jest złożenie wniosku w terminie nie przekraczającym 6 miesięcy.

Emerytki, które zdążyły już przejść z wcześniejszej emerytury na świadczenie powszechne mogą ubiegać się o ponowne przeliczenie świadczenia. Można także otrzymać wyrównanie za okres pobierania zaniżonego świadczenia.

Średnia kwota podwyżki wyniesie 202 zł, a wyrównanie może sięgnąć 12 786 zł.

YouTube

Co sądzicie o przyjętym rozwiązaniu?

To też może cię zainteresować: Wyszła na jaw pilnie strzeżona tajemnica ojca Tadeusza Rydzyka. O tym nikt miał nie wiedzieć.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Syn Zenka Martyniuka będzie odbywać prace społeczne? Jakie? Nowe zajęcie Daniela M., chyba niezbyt przypadnie mu do gustu

O tym się mówi: Długoterminowa prognoza pogody. Sierpień i nadchodząca jesień będą rekordowe