Jak podaje portal „Lelum”, 9 lipca Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w trasę znów ruszyły mammobusy, które umożliwiają znacznie łatwiejszy dostęp do badań pomagających wykryć raka piersi i skutecznie go wyleczyć.

Ważna informacja

Ministerstwo Zdrowia systematycznie informuje o prowadzonych na terenie naszego kraju kampaniach prozdrowotnych. W ramach kampanii „Planuję długie życie”, kobiety mogą wykonać darmowe badanie piersi.

Mammografię powinny wykonywać kobiety od 35 roku życia. W przypadku pań w przedziale 50-69 lat badanie to zalecane jest co 2 lata. Ułatwić mają to mammobusy, które wyruszyły właśnie w trasę po kraju. Program ma na celu wczesne wykrycie nowotworu piersi – im szybciej uda się zdiagnozować chorobę, tym większe szanse na wyleczenie.

Badania bez skierowania

Z badania bez konieczności przedstawienia skierowania mogą skorzystać kobiety, które nie wykonywały mammografii w ciągu ostatnich 2 lat, a także te panie, które wykonywały je we wskazanym okresie, ale mają wskazania do badania z powodu: raka piersi wśród członków rodziny oraz mutacji w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2.

Co ważne, resort zdrowia podkreśla, że badaniu w ramach akcji mogą się poddać kobiety, u których nie wykryto wcześniej złośliwej zmiany nowotworowej w piersi. Szczegółowe informacje na temat prowadzonej przez ministerstwo akcji znajdziecie tutaj.

Przekażcie wiadomość dalej! Waszym babciom, mamom, siostrom, przyjaciółkom i koleżankom.

pacjent.gov.pl

Weźmiecie udział w akcji?

To też może cię zainteresować: 12 lipca Polaków czekają wielkie zmiany. Chodzi o pomoc finansową od państwa. Kto i do kiedy może z niej skorzystać

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Były mąż Marty Kaczyńskiej pierwszy raz od dawna zabrał głos publicznie. Nie przebiera w słowach, to naprawdę mocne

O tym się mówi: Wierni jednego z polskich kościołów doznali zdziwienia, gdy zamiast księdza, przy ołtarzu pojawił się ktoś zupełnie inny. Co się stało