Jak podaje portal „Money”, młodzi Polacy spędzą na rynku pracy około 33 lata. Na zachodzie aktywność zawodowa będzie o ponad 10 lat dłuższa. Dla nas oznacza to niższe emerytury, dla mieszkańców krajów z późniejszym wiekiem przejścia na emeryturę – świadczenia o wyższej wartości.

Wiek emerytalny w Europie

W Islandii rozpoczynający karierę zawodową człowiek ma przed sobą blisko 46 lat aktywności zawodowej, po których będzie mógł przejść na emeryturę. O 4 lata krócej pracować będą młodzi Szwedzi, którzy na rynku pracy spędzą 42 lata (wliczono tu zarówno miesiące w pracy, jak i te na bezrobociu. Podobnie wygląda sytuacja Duńczyków, Holendrów i Austriaków.

Dzisiejsi 15-latkowie z wymienionych krajów mogą się spodziewać, że na pracę zawodową będą musieli poświęcić ponad 4 dekady swojego życia. Tyle aktywni zawodowo są ich rodzice za nim osiągną wiek emerytalny.

Money.pl

Czas pracy a wysokość płacy

Praca przez tak długi okres czasu będzie się wiązała ze znacznie wyższymi świadczeniami emerytalnymi wypłacanymi w przyszłości. Najkrócej pracować będą włosi, których aktywność zawodowa wynosić będzie jedynie 32 lata. Statystycznie młodzi Polacy mają przed sobą 33 lata i 7 miesięcy pracy. Niestety odbije się na wysokości świadczeń.

Dwie dekady temu przewidywany czas pracy wynosił blisko 3 lata mniej. Praktycznie we wszystkich krajach Unii Europejskiej liczba lat przeznaczonych na aktywność zawodową rośnie, wyjątek stanowi tu jedynie Rumunia.

YouTube

Co sądzicie o długości aktywności zawodowej?

To też może cię zainteresować: Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadził poważne zmiany. Jak sprawdzić wysokość swojej emerytury

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Maryla Rodowicz wróci do swojego męża? Jej przyjaciółka jest pełna nadziei na to, że tak się stanie

O tym się mówi: Już jest oficjalne rozporządzenie Łukasza Szumowskiego dotyczące II tury wyborów prezydenckich. Jakie zmiany wprowadził minister zdrowia