W ostatnim czasie oczy wszystkich Polaków zwracają się ku Łukaszowi Szumowskiemu, który stoi na czele Ministerstwa Zdrowia. Teraz szef resortu ponownie skorzystał z tego faktu, jednak tym razem to, o czym mówił, nie dotyczyło koronawirusa. Jaki temat poruszył minister?

Ministerstwo Zdrowia opublikowało zalecenia

W komunikacie Ministerstwa Zdrowia skupiono się na podsumowaniu zasad profilaktyki zdrowia społeczeństwa. Chodzi o przypomnienie, że większość Polaków regularnie, bardziej lub mniej świadomie, zagraża własnemu życiu lub zdrowiu. W jaki sposób?

Jak podaje resort, już co czwarty Polak jest nałogowym palaczem. Warto zaznaczyć, że istnieją także tzw. palacze okazyjni – oni również zatruwają swoje organizmy, robią to po prostu rzadziej.

Łukasz Szumowski. Źródło: YouTube
Łukasz Szumowski. Źródło: YouTube
Łukasz Szumowski. Źródło: YouTube

Według danych podawanych przez portal Lelum.pl, aż 25% Polaków jest uzależnionych od tytoniu. Po analizie danych Ministerstwo Zdrowia postanowiło wydać komunikat w ramach akcji „Planuję długie życie”.

Wszystko dlatego, że wyroby tytoniowe są bardzo szkodliwe dla ludzkiego organizmu – przede wszystkim mogą wywoływać problemy z układem krwionośnym, oddechowym oraz nerwowym. Nie każdy wie, że wystarczy rzucić palenie, by po jakimś czasie organizm oraz płuca same się oczyściły. Warto jest rzucić papierosy, by wyeliminować ryzyko zachorowania z tego powodu.

Trzeba przyznać, że nałogowy palacz może mieć problemy z rzuceniem – wszystko nie tylko ze względu na nikotynę, ale także rytuał palenia, które zwykle niesie ze sobą dobre skojarzenia i jest już nawykiem. Niekiedy papierosy pozwalają nam na przerwę np. w pracy, czasami jest to próba pokazania wyższości, chęć porozmawiania z innym palaczem lub wręcz przeciwnie – chwila samotności.

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski / YouTube
Minister Zdrowia Łukasz Szumowski / YouTube
Minister Zdrowia Łukasz Szumowski / YouTube

Warto jednak pamiętać, że nie pozostaje to obojętne dla naszego zdrowia. Co więcej, narażamy na choroby także bliskich, gdyż bierne palenie potrafi być jeszcze bardziej szkodliwe niż aktywne.

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że wystarczy zmienić przyzwyczajenia, by zadbać o zdrowie swoje i otoczenia.

Przypomnij sobie o… WKRÓTCE FORTUNA UŚMIECHNIE SIĘ NA TE SZEŚĆ ZNAKÓW ZODIAKU, A RESZTA OTRZYMA ZA ZASŁUGI

Jak informował portal Życie: POLACY MUSZĄ PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA GWAŁTOWNE ZJAWISKA POGODOWE. IMGW NIE MA DOBRYCH WIEŚCI, MOŻLIWE TRĄBY POWIETRZNE

Portal Życie pisał również o… CO SIĘ DZIEJE ZE STANISŁAWĄ RYSTER? NIEGDYŚ JEDNA Z NAJJAŚNIEJSZYCH GWIAZD TVP, DZIŚ NIEWIELU O NIEJ PAMIĘTA