Jak podaje portal „Lelum”, zagrożenie jest naprawdę duże, a żadne, nawet najbardziej innowacyjne metody leczenia nie będą tak skuteczne jak wczesne wykrycie choroby i działania profilaktyczne. Stąd apel resortu zdrowia do mężczyzn w różnym wieku.

Ważny apel

Ministerstwo Zdrowia apeluje do mężczyzn o regularne badanie prostaty., które pozwala wykryć chorobę w bardzo wczesnym stadium dającym największe szanse na wyleczenie. Statystyki są bezwzględne, co roku na ten typ nowotworu zapada aż 16 tysięcy Polaków – najwięcej w grupie mężczyzn po 70 roku życia.

Doktor Roman Sosnowski, specjalista w zakresie urologii w Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie wskazuje, że choroba nowotworowa prostaty to najczęstszy nowotwór diagnozowany wśród mężczyzn w Polsce. Jest to jeden z najgroźniejszych nowotworów, w przypadku którego umiera blisko połowa zapadających na niego Polaków.

Jak wynika z danych zgromadzonych przez Krajowy Rejestr Nowotworów, liczba zachorowań na raka prostaty w ciągu ostatnich trzech dekad wzrosła aż siedmiokrotnie. Duża śmiertelność zaś wywołana jest późnym wykrywaniem. Lekarze alarmują, wielu mężczyzn bagatelizuje pierwsze objawy i rzadko zasięga porady u specjalistów.

YouTube

To powinno zaniepokoić

Do objawów, które powinny zaniepokoić mężczyzn należą: trudności z oddawaniem moczu bądź wzmożona częstotliwość jego oddawania, ciągłe uczucie pełnego pęcherza, bóle w podbrzuszu i w lędźwiowym odcinku kręgosłupa, a także krew obecna w moczu.

Pojawienie się pojedynczych objawów, nie musi oczywiście wiązać się z chorobą nowotworową, ale gdy coś nas zaniepokoi powinniśmy się skonsultować z lekarzem, który odkryje przyczyny ich pojawienia się.

Należy pamiętać, że im wcześniej uda się wykryć chorobę nowotworową tym lepsze rokowania i większe szanse na wygraną walkę z chorobą. Wspólnie z ministerstwem zachęcamy Panów do dbania o swoje zdrowie i zapewnienie sobie długiego życia.

YouTube

Popieracie akcję?

To też może cię zainteresować: Sytuacja w jednym z polskich miast jest niepokojąca. Wracają obostrzenia związane z koronawirusem

Zobacz o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Co się dzieje z synem Zenka Martyniuka po wszystkich skandalach? Daniel korzysta z każdej chwili

O tym się mówi: Meghan i Harry nie mają po co wracać do Londynu? Kto zastąpi ich w rodzinie królewskiej