Nadciśnienie oraz bezsenność dotykają coraz większy odsetek Polaków. Te powszechne dolegliwości mogą być bardzo problematyczne, dlatego istnieją leki mające na celu poprawę komfortu osób, które się z nimi zmagają.

Niestety, leki nie zawsze są stuprocentowo bezpieczne. Czasami zdarzają się sytuacje, w których w wyniku błędów produkcyjnych lub z innych powodów farmaceutyki mogą nam mocno zaszkodzić. Tak było i tym razem.

GIF wycofuje popularne leki ze sprzedaży

Według informacji podawanych przez Dziennik Zachodni pacjenci, którzy przyjmują popularne leki na nadciśnienie oraz bezsenność, muszą być bardzo uważni – niektóre serie tych farmaceutyków zostały wycofane ze względu na wady jakościowe.

Leki. Źródło: dziennikpolski24.pl
Leki. Źródło: dziennikpolski24.pl

Mowa o lekach Furosemidum Polfarmex (Furosemidum) i Nasen (Zolpidemi tartras). Pierwszy z nich wykorzystywany jest u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, zaś drugi ma działanie uspokajające oraz nasenne.

Okazuje się jednak, że we wspomnianych lekach pojawiła się wada jakościowa – wykryto w kartonie zbiorczym leku Nasen 10 mg obecność kartonów jednostkowych leku Furosemidum Polfarmex 40 mg, a w kartonie jednostkowym Furosemidum Polfarmex wykryto obecność blistrów leku Nasen 10 mg.

Ze względu na zdrowie oraz życie pacjentów uznano wycofanie leków za najlepszą decyzję. Wycofuje się serie:

  • Furosemidum Polfarmex (Furosemidum), tabletki 40 mg, numer serii: 020320, termin ważności: 03.2023, podmiot odpowiedzialny: Polfarmex S.A. z siedzibą w Kutnie,
  • Nasen (Zolpidemi tartras), tabletki powlekane 10 mg, numer serii: 020320, termin ważności: 03.2023, podmiot odpowiedzialny: Polfarmex S.A. z siedzibą w Kutnie.

Leki. Źródło: wyborcza.pl
Leki. Źródło: wyborcza.pl

Jak podkreśla GIF, zamienienie tych dwóch produktów o zupełnie innym działaniu może być szkodliwe dla zdrowia, a nawet życia pacjentów.

Jeśli w Twojej domowej apteczce znajduje się któryś z leków z wymienionych serii – czym prędzej zwróć do go apteki, w której został zakupiony.

Przypomnij sobie o… POMORSKIE: ZWIĘKSZA SIĘ LICZBA ZAKAŻEŃ W WOJEWÓDZTWIE. JEST AKTUALNY BILANS DLA REGIONU

Jak informował portal Życie: ODWAŻNA DECYZJA OJCÓW PAULINÓW Z JASNEJ GÓRY. TO POKŁOSIE PRZEMOWY MINISTER ROZWOJU SPOD OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ

Portal Życie pisał również o… MĘŻCZYZNA ZŁOWIŁ OGROMNĄ RYBĘ. NIE SPODZIEWAŁ SIĘ TAKIEJ PRZYGODY PODCZAS SWOICH WAKACJI