O sprawie wypowiedział się o. Michał Legan, rzecznik klasztoru na Jasnej Górze. Wiele osób poczuło się urażonych wprowadzaniem do kościoła elementów o charakterze świeckim i nieliturgicznym, a niektórzy uznali wystąpienie Jadwigi Emilewicz za moment agitacji politycznej. Decyzja ojców paulinów, którzy od setek lat opiekują się sanktuariuam była natychmiastowa. Uznali, że nie mogą pozwalać sobie na podobne sytuacje w przyszłości. Nowy przepis wejdzie w życie z końcem czerwca, w ostatnią niedzielę miesiąca.

- Rozumiem doskonale tych, którzy poczuli się urażeni wystąpieniem o charakterze nieliturgicznym w kaplicy Matki Bożej. Nowy regulamin, który wprowadzimy na koniec czerwca, nie będzie pozwalał na takie sytuacje – powiedział dziennikarzom serwisu Interia.pl o. Michał Legan, rzecznik Jasnej Góry.

Ojcowie paulini jednomyślnie zdecydowali, że w kaplicy Matki Bożej od końca czerwca osoby świeckie nie będą mogły przemawiać. To efekt uznanego za niewłaściwe przemówienia Jadwigi Emilewicz w świętym miejscu.

Odważna decyzja ojców paulinów z Jasnej Góry. Nie będzie więcej świeckich przemówień w kaplicy pod cudownej obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej

Ojcowie paulini po niedzielnej aferze od razu zapowiedzieli zmiany w regulaminie, a wśród nich znalazł się zapis o możliwości zabierania głosu przez osoby świeckie w trakcie uroczystości religijnych. Prace nad tym dokumentem trwają od 26 maja tego roku, czyli od chwili powołania nowego zarządu Jasnej Góry.

fot. YouTube

Według informacji Interii, w kaplicy Matki Bożej świeccy nie będą mieli możliwości wygłaszania jakichkolwiek wystąpień, poza modlitwą. To oficjalna decyzja przeora Jasnej Góry, o. Samuela Pacholskiego. W trakcie pielgrzymek ich organizatorzy będą musieli konsultować się w sprawie przemówień polityków, członków episkopatu i jakichkolwiek innych osób z władzami Jasnej Góry.

Według nowego regulaminu trzeba będzie mieć zgodę na wystąpienie osób świeckich i duchownych, ale ojcowie paulini nie będą ingerować w treść przemówień, nie ma zatem mowy o cenzurze.

Po niedzielnym wystąpieniu Jadwigi Emilewicz, która zwróciła się do pracodawców i przedsiębiorców, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik powiedział wprost, że "ambona nie może służyć do żadnych celów poza głoszeniem Słowa Bożego, przekazywaniem nadziei i nauczania Kościoła Katolickiego".

Jak informował portal „Życie”: ZASKAKUJĄCO DUŻY WZROST CEN W POLSKICH MIASTACH TURYSTYCZNYCH. POLACY NIE MOGĄ W TO UWIERZYĆ, SĄ NIEBYWALE OBURZENI

Przypomnij sobie: POLSKIE WŁADZE WYCIĄGAJĄ RĘKĘ DO DZIECI. CZĘŚĆ Z NICH BĘDZIE MOGŁA LICZYĆ NA 1000 ZŁOTYCH ZAPOMOGI, KTO JĄ DOSTANIE, KOMU PRZYSŁUGUJE

Portal „Życie” pisał również: TO JUŻ OFICJALNE. TRZY KOLEJNE OBOSTRZENIA ZOSTANĄ ZNIESIONE LADA MOMENT. OFICJALNY KOMUNIKAT PREMIERA MATEUSZA MORAWIECKIEGO W TEJ SPRAWIE