Jak donosi "se.pl", tarcza antykryzysowa wprowadzona przez rząd, która służy wsparciu przedsiębiorców, przewiduje objęcie nią także emerytów pracujących, czyli w tym przypadku tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Sprawdź, czy dostaniesz 11 tysięcy złotych.

Co nowego w tarczy antykryzysowej

Rząd deklaruje pomoc nie tylko bezrobotnym, którzy stracili pracę w wyniku zamrożenia gospodarki, czy przedsiębiorcom, którym firmy zaczęły generować straty przez koronawirusa. Pomocną dłoń wyciągnął między innymi także do seniorów. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed, zabrał głos w tej sprawie w rozmowie z "Super Expressem".

YT

Pomagamy seniorom jak możemy. Tarcza antykryzysowa nie wyłącza emerytów, którzy dorabiają sobie do emerytury i prowadzą działalność gospodarczą. Taki pracujący senior może ubiegać się o bezzwrotną pożyczkę na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności, czy o trzykrotne postojowe. Muszą być tylko spełnione określone warunki.

Zatem w chwili ubiegania się o bezzwrotną pożyczkę w wysokości pięciu tysięcy złotych, pracujący emeryt winien złożyć w odpowiednim dla miejsca prowadzonej działalności gospodarczej powiatowym urzędzie pracy, stosowny wniosek. Może to się odbyć za pośrednictwem poczty lub bez wychodzenia z domu online, za pośrednictwem strony praca.gov.pl.

YT

W oddziale ZUS natomiast, osoba zainteresowana może ubiegać się o świadczenie postojowe, które wynosi 2080 złotych. Warunkiem jest jednak odnotowany 15 procentowy spadek przychodu z prowadzonej działalności, w miesiącu poprzedzającym czas złożenia wniosku. Jak podkreśla wicepremier Stanisław Szwed:

Pracujący seniorzy prowadzący działalność gospodarczą przecież tworzą też miejsca pracy, a ważne jest, żeby je utrzymywać szczególnie teraz.

O tym pisaliśmy: Takie Boże Ciało nie zdarzyło się nigdy. Proboszcz jednej z parafii wpadł na wyjątkowy pomysł

Zerknij: Dzień Dziecka również w Krakowskim ZOO. Na świecie powitano malutkiego renifera [WIDEO]