Jak podaje portal „Pikio”, Ministerstwo Zdrowia przedstawiło wykaz leków, które dostępne są bezpłatnie dla wszystkich obywateli naszego kraju, którzy ukończyli 75 lat. Leki wydawane są w ramach programu „Leki 75+”. Na jakiej zasadzie funkcjonuje program?

Dobra informacja dla seniorów

Ministerstwo zdrowia wydało wykaz leków refundowanych, które seniorzy po 75 roku życia otrzymają bezpłatnie. Receptę na nie może utrzymać każda osoba, która przekroczyła przewidziany przez ustawodawcę wiek graniczny.

„Wykaz obejmuje leki, które na podstawie obowiązującego obwieszczenia refundacyjnego są wydawane pacjentom za odpłatnością ryczałtową, 50% lub 30%. W wykazie refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych obowiązującym od 1 marca 2020 r. lista bezpłatnych leków dla seniorów zawiera 2047 pozycji obejmujących 150 substancji czynnych w 62 grupach limitowych” – czytamy w komunikacie zawartym na stronach resortu zdrowia.

YouTube

Kto może wystawić receptę?

Pełną listę leków, jakie seniorzy po 75 roku życia otrzymają bezpłatnie można znaleźć na tutaj. Recepta na bezpłatne leki może wystawić nie tylko lekarz w ramach podstawowej opieki zdrowotnej i specjalista (z prawem do wykonywania zawodu, nawet jeśli zaprzestał jego wykonywania), ale także uprawniona do tego pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej.

Możemy poprosić o wystawienie "recepty dla siebie albo dla małżonka, osoby pozostającej we wspólnym pożyciu oraz krewnych lub powinowatych w linii prostej, a w linii bocznej, do stopnia pokrewieństwa między dziećmi rodzeństwa" – doprecyzowuje komunikat na stronie internetowej.

„Leki są przepisywane na receptach w postaci papierowej lub elektronicznej zgodnych ze wzorem recept zawartym w aktualnym Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie recept. Wystarczy, że wystawiający receptę wpisze w polu "kod uprawnień dodatkowych" literę S” – informuje resort zdrowia.

YouTube

Co sądzicie o limicie wieku w programie „Leki 75+”?

To też może cię zainteresować: Czekają nas poważne problemy z dostępnością leków? Farmaceuci biją na alarm

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Popularny produkt spożywczy wycofany ze sklepu. W butelce wykryto ciało obce

O tym się mówi: Wysokość emerytury księży potrafi zaskoczyć. Polacy nie mogą uwierzyć w takie stawki