Jak podaje "Pikio", długi weekend nie zamierza nas rozpieszczać piękną i zachęcającą do podróży pogodą. Niestety wielu mieszkańców Polski będzie zmuszonych całkowicie zrezygnować z dotychczasowych planów rekreacyjnych, szczególnie na wolnym powietrzu.

Gdzie dotarły burze

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje, że w wielu częściach Polski sytuacja meteorologiczna może poważnie się pogorszyć. Ostrzeżeniem pierwszego stopnia zostały objęte województwa podlaskie, lubelskie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, oraz spory obszar województw łódzkiego i wielkopolskiego.

YT

Meteorologiczne ostrzeżenia drugiego stopnia ogłoszono natomiast na Podlasiu, Lubelszczyźnie i na wschodzie Mazowsza. Drugi stopień jest jednoznaczny z zagrożeniem zdrowia i życia, oraz znacznymi zniszczeniami i stratami materialnymi. W związku z czym, należy powstrzymać się od niepotrzebnego wychodzenia na zewnątrz, oraz dobrze zabezpieczyć mienie.

Polscy Łowcy Burz opublikowali ważne informacje na swoim profilu na Facebooku

Polscy Łowcy Burz

1. stopień zagrożenia wydany został dla wschodniej i częściowo środkowej części kraju z powodu ryzyka ulewnych opadów deszczu, bardzo silnych porywów wiatru i w mniejszym stopniu z powodu ryzyka opadów dużego gradu. Lokalne burze, których liczba będzie ograniczona ze względu na obecność suchej warstwy powietrza w środkowej troposferze, tworzyć się będą głównie w godzinach popołudniowych i wieczornych. Przybierać będą głównie postać izolowanych komórek burzowych i słabo zorganizowanych burz wielokomórkowych. Niewykluczone jednak, że w późniejszych godzinach na wschodzie pojawi się większa burza wielokomórkowa. Miejscami przebieg burz może być gwałtowny - z ulewnymi opadami deszczu i bardzo silnymi porywami wiatru (do 90-100 km/h). Możliwy będzie również grad (o średnicy do 2-3 cm). Największe szanse rozwoju burz przypadają na godziny popołudniowe i wieczorne.

O tym pisaliśmy: GIS nie próżnuje: Główny Inspektorat Sanitarny wycofał ze sprzedaży popularny lek. Jego stosowanie zagraża zdrowiu

Zerknij: Najnowsze informacje o przyszłorocznej waloryzacji rent i emerytur. Sprawdza się czarny scenariusz dla seniorów